Trwa ładowanie...

Chiny budują kosmiczną broń? Amerykański wywiad ostrzega

Według najnowszego raportu opublikowanego przez amerykański wywiad Chiny szykują się do uzbrojenia przestrzeni kosmicznej. Jak czytamy w raporcie, ich celem jest zaszkodzenie interesom USA oraz ich sojusznikom.

Share
Chińska rakieta - zdjęcie poglądowe
Chińska rakieta - zdjęcie poglądoweŹródło: Wikimedia Commons
d28zgf9

Raport Global Risk Assessment, do którego dotarł serwis DefenceNews, przygotowany przez amerykański wywiad wskazuje na to, że Chiny pracują nad uzbrojeniem przestrzeni kosmicznej, a celem ich potencjalnych ataków mają być satelity USA oraz państw z nimi sprzymierzonych. 

Raport wskazuje, że chińska armia "chce dorównać lub przewyższyć siłą amerykańskie osiągnięcia w kosmosie, dzięki czemu mogłaby uzyskać militarne i ekonomiczne korzyści oraz prestiż". 

Dyrektor Wywiadu Narodowego, Avril Haines potwierdziła, że budowana przez Chiny konstelacja 138 komercyjnych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej jest częścią wyzwania, jakie Państwo Środka rzuciło USA. Zapytana przez zachodnie media, odmówiła również publicznego komentarza na temat możliwości militarnych USA w przestrzeni kosmicznej. 

d28zgf9

- Nie ma wątpliwości, że Chiny koncentrują się na osiągnięciu pozycji lidera w kosmosie i ciężko pracują na to, by konkurować z nami w tej dziedzinie - powiedziała Haines. Dodała również, że w jej opinii utrzymanie przez USA pozycji lidera przyniesie korzyści gospodarcze, wywiadowcze i zapewni większe bezpieczeństwo narodowe. 

Zobacz: ASUS ZENBOOK DUO 14

Z raportu wynika również, że w latach 2022-2024 Chiny umieszczą na niskiej orbicie okołoziemskiej stację kosmiczną oraz będą kontynuować misje księżycowe, by w późniejszych latach zbudować tam trwałą bazę. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach odbędą się też misje załogowe. 

Niepokojący może wydawać się fragment o tym, że od 2019 roku Chiny coraz prężniej mają skupiać się na opracowywaniu broni kosmicznej, w tym pocisków antysatelitarnych zdolnych do namierzania satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. 

d28zgf9

Raport odnosi się również do Rosji, wskazując jednak jednoznacznie, że to Chiny są największym zagrożeniem dla technologicznej dominacji USA w kosmosie. Nie zmienia to faktu, że oba kraje mają pracować nad bronią, która m.in. będzie w stanie zagłuszać cyberprzestrzeń. Wywiad podkreśla, że Rosja dysponuje już rozległą siecią satelitarną, co stanowi dodatkowe zagrożenie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28zgf9

Podziel się opinią

Share
d28zgf9
d28zgf9
Więcej tematów