Trwa ładowanie...
dh9xajm

Chiny chcą stworzyć konkurencję dla Elona Muska. Budują sieci satelitów telekomunikacyjnych

Chiny pracują nad rozwiązaniem, które będzie konkurencją dla Starlink. Planują dostarczyć na rynek kilka dużych sieci satelitów telekomunikacyjnych. Większość z nich ma działać na rynku lokalnym, chociaż firma GW wspomina o globalnych aspiracjach
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SpaceX Starlink
SpaceX Starlink (Materiały prasowe)
dh9xajm

Chińska firma GW pracuje nad siecią satelitów telekomunikacyjnych, która ostatecznie wyśle na niską orbitę okołoziemską 12 992 satelitów. Jej władze złożyły wniosek do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, w którym ubiegają się o alokację pasm. Dotyczą one dwóch budowanych sieci satelitarnych GW-A59 oraz GW-2.

Chińska konkurencja dla Starlink

Starlink jest jedną z kilku firm, które umieszcza satelity telekomunikacyjne na niskiej orbicie okołoziemskiej. Elon Musk chce, aby jego urządzenia dostarczały internet do najdalszych zakątków świata. Docelowo konstelacja od SpaceX ma składać się z 12 tys. satelitów. Pierwsze jej testy już trwają.

Oprócz SpaceX zezwolenie od FCC na wysyłanie satelitów na niską orbitę okołoziemską otrzymały firmy OneWeb oraz Amazon. Z kolei w Chinach trwają prace nad trzema megakonstelacjami. Chińczycy rozbudowują sieć "Hongyun" i planują budowę sieci "Hongyan". Pierwszą z nich będzie tworzyć 864 satelitów, a drugą 320. Oprócz nich działa również firma Galaxy Space.

dh9xajm

Elon Musk może czuć się zagrożony

Żadne z przedsiębiorstw nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia dla SpaceX. Może się to zmienić za sprawą GW. Firma aspiruje do stworzenia globalnej sieci. Jak informuje portal Urania "część GW-A59 konstelacji ma składać się z 6080 satelitów na wysokościach 508-600 km. Niewielka część z tych satelitów (480) zajmie pozycję polarną (inklinacja orbity 85 stopni). Pozostałe zostaną rozłożone na orbitach o inklinacjach 50 i 55 stopni. Druga część sieci, czyli 6912 satelitów GW-2 ma być umieszczonych na wyższych orbitach o wysokości 1145 km i inklinacjach 30, 40, 50 i 60 stopni".

10 porad bezpiecznego korzystania z internetu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh9xajm

Podziel się opinią

Share
dh9xajm
dh9xajm
Więcej tematów