Brytyjski wywiad jest pewien. Rosjanie przenoszą swoje samoloty

Brytyjski wywiad jest pewien. Rosjanie przenoszą swoje samoloty

Su-34
Su-34
Źródło zdjęć: © Lic. CC BY-SA 4.0, Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia Commons | Vitaly V. Kuzmin
oprac. MT
04.05.2024 06:44, aktualizacja: 04.05.2024 10:04

Brytyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że zeszłotygodniowy atak na rosyjskie lotnisko wojskowe w Kuszczewsku ma swoje konsekwencje. Ok. 40 samolotów różnego typu zostało stamtąd przeniesionych na inne lotniska dalej od linii frontu. Chodzi m.in. o Su-34. Co to za maszyny i jakie mają możliwości?

W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że jest mało prawdopodobne, by wywołało to jakiś natychmiastowo widoczny czy dramatyczny efekt. Może być jednak pewnym utrudnieniem dla Rosjan w perspektywie długoterminowej, ponieważ zmusi najeźdźców do rozproszenia samolotów oraz wydłużenia lotów bojowych. To także kolejny przykład, że Ukraina jest w stanie uderzać głębiej na terytorium Rosji (lotnisko wojskowe w Kuszczewsku znajduje się w regionie krasnodarskim).

Efekty ataku na lotnisko wojskowe w Kuszczewsku

"Wymuszenie takiego rozproszenia (samolotów) oznacza, że długość lotów bojowych będzie musiała się zwiększyć, aby utrzymać dotychczasową ich częstotliwość nad polem bitwy. To z kolei wymaga więcej paliwa i podnosi koszty, a także zwiększa obciążenie załóg" - napisano w komunikacie.

Brytyjskie ministerstwo obrony uważa, że na lotnisku w Kuszczewsku stacjonowało wiele rosyjskich myśliwców Su-34 (w kodzie NATO - Fullback) i Su-35S (Flanker M), które są używane codziennie w misjach uderzeniowych na ukraińskie pozycje na linii frontu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Su-34. Co to za samolot?

Su-34 jest uznawany z trzon rosyjskiego lotnictwa. To bombowiec taktyczny, który powstał w latach 90. ubiegłego wieku i pozostaje jednym z najliczniejszych samolotów, z jakich korzysta rosyjska armia. W Ukrainie najeźdźcy wykorzystują Su-34 m.in. do przenoszenia i zrzucania kierowanych bomb lotniczych typu KAB o masie kilkuset kg, które już jakiś czas temu analitycy z profilu DeepState na Telegramie określili mianem "cudownej broni".

Su-34 mierzy ponad 23 m długości. Jest napędzany dwoma silnikami AŁ-31F M1, które pozwalają pilotowi osiągać prędkość do 1900 km/h. Maksymalny zasięg Su-34 jest z kolei szacowany na ok. 4 tys. km, a maksymalny osiągany pułap na ok. 17 tys m. Podstawowe uzbrojenie w tym samolocie stanowi działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm, ale jest on dostosowany do przenoszenia do 8 t uzbrojenia podwieszanego. Poza wspomnianymi bombami lotniczymi mogą być to również pociski rakietowe i pociski manewrujące.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie