Brytyjska pomoc dla Ukrainy. Tym razem wyślą "bardziej śmiercionośną broń"
Wielka Brytania aktywnie wspiera Ukrainę, wysyłając sprzęt wojskowy, a teraz wedle doniesień The Times w grę wchodzi dostawa znacznie cięższych systemów.
30.03.2022 | aktual.: 31.03.2022 09:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dotychczas Brytyjczycy wysłali ręczne zestawy przeciwpancernych wyrzutni NLAW bądź przeciwlotniczych Starstreak, ale teraz według informacji pozyskanych przez The Time rozważane jest wysłanie armatohaubic AS-90. Te są podstawowym uzbrojeniem brytyjskich artylerzystów pozwalającym razić cele odległe o 25 km w przypadku standardowej lub więcej w przypadku amunicji z boosterem rakietowym, lub gazogeneratorem.
Te trafiły do uzbrojenia w 1992 roku i były prywatnym dziełem Vickers Shipbuilding and Engineering, które w 1999 roku zostało przejęte przez BAE Systems. Jest to konstrukcja oczywiście w natowskim kalibrze 155 mm z działem o długości 39 kalibrów, która zastąpiła amerykańskie armatohaubice M109 oraz brytyjskie FV433 Abbot.
Ogółem Wielka Brytania jest w posiadaniu 89 armatohaubic (stan z 2020 roku), które wedle planów z 1999 roku miały zostać wyposażone w nową dłuższą armatę (52 kalibry), która zwiększyłaby zasięg standardowej amunicji do 30 km (większa prędkość wylotowa).
Niestety plan upadł, ale przekonstruowana do nowego działa wieża jest jedną z ważniejszych części składowych naszego polskiego Kraba. Warto jednak zaznaczyć, że w latach 2008-2009 AS-90 zostały poddane modernizacji systemów elektronicznych w postaci np. systemu kierowania ogniem.
AS-90 - budowa i osiągi
AS-90 jest samobieżnym zestawem artyleryjskim kal. 155 mm osadzonym na podwoziu gąsienicowym. Całość waży blisko 45 ton, a obsługą zajmuje się pięciu żołnierzy. Ponadto AS-90 jak każda nowoczesna armatohaubica jest zdolna do ostrzału w trybie MRSI (pociski są wystrzeliwane pod różnym kątem i spadają na cel w tym samym momencie) oraz do prowadzenia ostrzału już minutę po zatrzymaniu się. Szybkostrzelność przy doświadczonej załodze może dochodzić do 6 strz./min, a trzystrzałową salwę można oddać w 10 sekund.
Jest to wciąż nowoczesny system, aczkolwiek jego dostarczenie wraz z amunicją do Ukrainy oraz ekstremalnie szybkie przeszkolenie załóg nie będzie łatwym zadaniem logistycznym. Brytyjczycy zapewne nie wyślą też wszystkich AS-90, ponieważ te miały być w służbie do 2030 roku, a następcy jeszcze nie wybrano. Można domniemywać, że chodzi o sztuki, które są aktualnie magazynowane.