Brazylia. Pożar w Amazonii. Las deszczowy płonie, a chmurę dymu widać z kosmosu [Zdjęcia, wideo]

Brazylia. Pożar w Amazonii. Las deszczowy płonie, a chmurę dymu widać z kosmosu [Zdjęcia, wideo]

Brazylia. Pożar w Amazonii. Las deszczowy płonie, a chmurę dymu widać z kosmosu [Zdjęcia, wideo]
Źródło zdjęć: © NASA
22.08.2019 08:53

Las deszczowy Amazonii płonie w niespotykanym dotąd tempie, a dewastacją można zobaczyć z kosmosu. Tysiące pożarów szaleje na terenie całej dżungli, a wywołują je najprawdopodobniej ludzie.

Według danych NASA brazylijskie lasy deszczowe Amazonii odnotowały w tym roku rekordową liczbę pożarów. Tylko od 15 sierpnia rozgorzało 9500 z nich a od początku roku zanotowano już ok. 72 000 pożarów na terenie lasów deszczowych.

19 sierpnia w San Paulo chmury dymu przesłoniły niebo do tego stopnia, że w ułamku chwili zrobiło się ciemno, jak w nocy. Skutki pożarów są widoczne z kosmosu. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie zrobione przez NASA oraz materiał wideo.

Obraz
© NASA

Do podobnej sytuacji doszło w Rosji, kiedy kraj pogrążył się w ciemności spowodowanej pożarem na terenie Syberii.

Ludzie odpowiedzialni za pożary w lasach deszczowych

Jak donoszą zagraniczne media, przyczyną pożarów najprawdopodobniej jest chęć oczyszczenia ziemi pod hodowlę bydła. Wypas bydła odpowiada za aż 80% trwającego wylesiania lasów deszczowych Amazonii.

Znaczna część globalnej podaży wołowiny, pochodzi z terenów, które niegdyś były lasami deszczowymi Amazonii.

- Pożar, który dziś obserwujemy, jest pożarem bezpośrednio związanym z wylesianiem - powiedziała Ane Alencar, dyrektor naukowy brazylijskiej organizacji pozarządowej IPAM (Instytut Badań Środowiska w Amazonii) serwisowi leśnemu Mongabay. - Ludzie, którzy chcą stworzyć rancza dla bydła ścinają drzewa, pozostawiają drewno do wyschnięcia, a następnie podpalają je, aby prochy mogły nawozić glebę - dodała badaczka.

Lasy deszczowe w Ameryce Południowej są jednym z najważniejszych elementów ziemskiego ekosystemu. To one przede wszystkim spowalniają procesy cieplarniane i nie bez powodu nazywane są "zielonymi płucami planety".

Amazonia jest również domem dla ok. 3 milionów gatunków zwierząt, co czyni ją najbardziej różnorodnym miejscem na Ziemi pod kątem flory i fauny. Setki tysięcy rdzennych mieszkańców ponad 400 plemion również mieszka w Amazonii i polegają na lasach tropikalnych, aby utrzymać swoje życie i zachować swoją kulturę.

Podczas gdy pożary naturalnie występują w porze suchej, pożar, który rozpoczął się w tym tygodniu ma zupełnie inną skalę, co przemawia za argumentem, jakoby ludzie byli głównymi sprawcami tej katastrofy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)