Trwa ładowanie...

Bombowiec B-1B wciąż w planach USA. Amerykanie czekają na następcę

Siły Powietrzne USA wciąż wiążą ogromne plany z bombowcami B-1B, które służą w tamtejszej armii już blisko 35 lat. Według najnowszych informacji, maszyny mogą udać się na zasłużoną emeryturę dopiero w 2036 roku.
Share
USA. Bombowiec B-1B prędko nie uda się na emeryturę
USA. Bombowiec B-1B prędko nie uda się na emeryturęŹródło: Flickr
d1sf9z6

Siły Powietrzne USA nie planują w najbliższym czasie pożegnać się z flotą bombowców B-1. Amerykanie wciąż czekają na konstrukcję, która będzie mogła godnie zastąpić maszynę służącą w tamtejszej armii od 1986 roku. Oczywistym kandydatem jest tutaj samolot bombowy o obniżonej wykrywalności B-21 Raider opracowywany przez koncern Northrop Grumman. Zdaniem specjalistów, jego oficjalne wdrożenie do służby może zająć kilka dobrych lat.

Do tego czasu to właśnie bombowce B-1B Lancer, obok B-52 Stratofortress oraz B-2 Spirit pozostaną głównymi samolotami strategicznymi służącymi w amerykańskiej armii. Ta wiąże z nimi plany do co najmniej 2036 roku, w związku z czym osiem lat temu zdecydowała się na ich modernizację.

Jak dotąd ulepszeniu uległo 60 maszyn. Prace objęły między innymi stworzenie Zintegrowanej Stacji Bojowej, łączącej w sobie trzy różne podzespoły bombowca. Dzięki nim załoga samolotu będzie miała lepszą świadomość pola bitwy oraz otaczających ją zagrożeń, zarówno z powietrza, jak i ziemi.

d1sf9z6

Zobacz: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę [Wideo]

Armia Stanów Zjednoczonych poinformowała, że zmianie uległ także wygląd kokpitu maszyny, który został wzbogacony o m.in. nowoczesne wyświetlacze.

Przedstawiciele US Air Force zapewnili, że zmodernizowane samoloty będą wykonywać manewry ofensywne i defensywne znacznie szybciej niż dotychczas.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku armia USA opublikowała materiały wideo, powstałe podczas testu z udziałem bombowca B-1B. Samolot wykonał pierwszy udany lot z podwieszonym pociskiem manewrującym AGM-158. Do tej pory, maszyny te przenosiły swoje uzbrojenie w komorze znajdującej się wewnątrz samolotu.

- Przystosowanie małej liczby samolotów B-1B do przenoszenia broni naddźwiękowej, to kluczowy element planu, w którym przechodzimy z naszej obecnej floty bombowców do floty przyszłości - poinformowały Siły Powietrzne USA w specjalnym komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sf9z6

Podziel się opinią

Share
d1sf9z6
d1sf9z6
Więcej tematów