Bolesny cios dla Rosjan. Uderzono w najstarszy okręt wojenny świata
22.04.2024 08:35, aktual.: 22.04.2024 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dmytro Płetenczuk, rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej, w krótkim komunikacie zamieszczonym na Facebooku potwierdził uderzenie w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji - Kommunę. Do ataku doszło w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Kommuna to najstarsza jednostka w rosyjskiej marynarce i najstarszy aktywny okręt wojenny świata. Został zwodowany w 1913 r. i służy od 1915 r., czyli od ponad stu lat.
"Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany" - przekazał Dmytro Płetenczuk, odnosząc się do doniesień o ukraińskim ataku w Sewastopolu, do którego miało dojść w niedzielę 21 kwietnia.
Jak informuje serwis Defence24, Ukraińcy podczas ataku najprawdopodobniej wykorzystali przeciwokrętowy pocisk rakietowym typu Neptun lub pocisk manewrujący Storm Shadow.
Kommuna - najstarsza jednostka w rosyjskiej marynarce
Kommuna, jak donosi Forbes, to "zdecydowanie najstarszy aktywny okręt wojenny na świecie", który przetrwał m.in. rewolucję rosyjską i dwie wojny światowe. Jest to katamaran zbudowany w Zakładach Putiłowskiej (obecnie Fabryka Kirowa) i wcielony do służby w lipcu 1915 r. Jego główne przeznaczenie to odzyskiwanie zatopionych okrętów podwodnych, ale też transport mniejszych ratowniczych okrętów podwodnych. Amerykański serwis ODIN podaje, że Kommuna pomogła w odzyskaniu ponad 150 jednostek, ale też np. zatopionego bombowca Su-24.
Ukraiński serwis Defence Express zwraca natomiast uwagę, że okręt brał udział w operacjach odzyskania zatopionego rosyjskiego krążownika Moskwa. Jednostka zatonęła 14 kwietnia 2022 r., dzień po trafieniu przez Ukraińców rakietami Neptun. Kommuna uczestniczyła też w misji odzyskania zniszczonego okrętu desantowego Cezar Kunikow, który Ukraińcy zaatakowali 14 lutego 2024 r. przy pomocy wielozadaniowych bezzałogowców Magura V5.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #30: AI zrobiło film, Szkoła we Wrocławiu zakazała smartfonów, Metalowy bolec w gniazdku
Defence Express podkreśla, że jego utrata znacząco utrudniłaby prowadzenie podobnych operacji w przyszłości. Na razie nie wiadomo jednak, w jakim dokładnie stanie jest Kommuna i czy Rosjanie będą mogli naprawić ten okręt.
Okręt, którego pierwowzorem był niemiecki SMS Vulkan, ma 96 m długości, 18,57 m szerokości, 3,65 m zanurzenia i 3100 t wyporności. Posiada dwa połączone ze sobą kadłuby, a także specjalne, wytrzymałe ramy do podnoszenia okrętów podwodnych. Ich udźwig wynosi ok. 1000 ton. Jednostka jest także wyposażona w sprzęt potrzebny do holowania innych okrętów, przeprowadzania prac naprawczych oraz nurkowania.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski