Boeing X-37B Sił Powietrznych USA może przenosić głowice jądrowe. Tak uważa Rosja

Boeing X‑37B Sił Powietrznych USA może przenosić głowice jądrowe. Tak uważa Rosja

Boeing X-37B
Boeing X-37B
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Boeing
Karolina Modzelewska
25.05.2021 10:07

Yan Novikov z rosyjskiej firmy zajmującej się technologią obronną Almaz-Antey, uważa, że amerykański bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny X-37B może teoretycznie przewozić nawet sześć głowic jądrowych.

Jak podaje Sputnik News, w sobotę 22 maja Yan Novikov podczas spotkania "New Knowledge" przekonywał, że "mniejsze statki kosmiczne mogą przenosić do trzech głowic nuklearnych, a duże do sześciu". Novikov odnosił się do Boeinga X-37B, czyli bezzałogowego wahadłowca stworzonego do testowania technologii kosmicznych. Mężczyzna wspomniał też, że Stany Zjednoczone planują rozmieścić osiem takich samolotów do 2025 roku.

Samolot o nieznanym przeznaczeniu?

Boeing X-37B został zaprojektowany do działania na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości od 240 do ponad 800 km. Ma 2,9 m wysokości, 8,9 m długości, a jego waga wynosi 4990 kg. Obsługują go Siły Powietrzne USA. Amerykanie przekonują, że głównymi celami Boeinga X-37B są testowanie technologii kosmicznych wielokrotnego użytku i przeprowadzanie eksperymentów w kosmosie oraz ich późniejsze zwracanie na Ziemię dalszej analizy.

Warto zaznaczyć, że Boeing X-37B jest pierwszym wahadłowcem od czasu maszyny stworzonej przez NASA, który może przeprowadzać eksperymenty w kosmosie, a następnie zwracać je na Ziemię w celu dalszego badania. Do tej pory Amerykanie zrealizowali pięć misji z udziałem Boeinga X-37B, który na orbicie spędził łącznie 2856 dni. Obecnie trwa jego szósta misja, która rozpoczęła się w maju 2020 roku.

Siły Powietrzne USA nie skomentowały doniesień na temat zdolności statku do przenoszenia głowic nuklearnych. Nie wiadomo dlaczego Novikov zdecydował się na taki komentarz, zwłaszcza że od początku tworzenia Boeinga X-37B nie pojawiły się żadne wzmianki na temat jego potencjalnego wykorzystania w celu rozpowszechniania technologii wojskowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie