Boeing wznawia produkcję 737 Max. Gigant nie uniknął redukcji i zwolnień

Boeing wznawia produkcję 737 Max. Gigant nie uniknął redukcji i zwolnień
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Modzelewska

28.05.2020 17:16, aktual.: 05.06.2020 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wznowienie produkcji owianego złą sławą modelu 737 Max to dobre wiadomości dla Boeinga. Niestety kryzys w przemyśle lotniczym nie oszczędził amerykańskiego koncernu, który musi zlikwidować blisko 13 tys. miejsc pracy.

Boeing wznawia produkcję modelu 737 Max, którą wstrzymano w styczniu 2019 roku. Taka decyzja wiązała się z kwestiami bezpieczeństwa. Dwie tragedie z udziałem 737 Max, w których łącznie zginęło 346 osób, zmusiły firmę do podjęcia radykalnych kroków.

Boeing wznawia produkcję 737 Max

Produkcja 737 Max zostanie wznowiona w fabryce Renton w Waszyngtonie. Koncern zapowiada, że samoloty będą dostępne w niższej cenie.

- Jesteśmy w ciągłej podróży, aby rozwijać nasz system produkcyjny i uczynić go jeszcze silniejszym - powiedział Walt Odisho, wiceprezes i dyrektor generalny programu 737.

W czasie dość długiej przerwy Boeing postawił na tworzenie nowych procesów, które usprawnią przyszłą produkcję 737 Max.

- Kroki, które podjęliśmy w fabryce, pomogą osiągnąć cel 100 proc. jakości dla naszych klientów, jednocześnie wspierając nasze stałe zaangażowanie w bezpieczeństwo w miejscu pracy - powiedział Scott Stocker, wiceprezes 737 Manufacturing.

Dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun ostrzegał jednak, że globalny kryzys gospodarczy i zdrowotny wciąż trwa, a powrót przemysłu do stanu sprzed dwóch miesięcy zajmie kilka lat.

Boeing redukuje etaty

Boeing poinformował, że w nadchodzących tygodniach jest zmuszony dokonać znacznej redukcji zatrudnienia. W środę firma przekazała, że pracę straci blisko 13 tys. pracowników. Będą to głównie zatrudnieni w Stanach Zjednoczonych. W liście do pracowników dyrektor generalny Boeinga napisał: "Chciałbym, żeby był inny sposób".

Boeing odczuwa spadek popytu na samoloty, ponieważ w czasie pandemii zapotrzebowanie na lot znacznie spadło. W kwietniu nastąpiło ponad 100 anulacji zamówień na 737 Max, a Boeing potwierdził, że nie otrzymał jeszcze żadnych nowych zamówień.

Z około 13 tys. likwidowanych miejsc pracy, które potwierdził Boeing, 6670 jest przymusowych, a 5520 to dobrowolne zwolnienia w Stanach Zjednoczonych. Większość cięć, dotyczących ponad 9 800 pracowników, dokonano w stanie Waszyngton.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także