Boeing pokazał przyszłość lotnictwa wojskowego. Oto Loyal Wingman

Boeing pokazał przyszłość lotnictwa wojskowego. Oto Loyal Wingman

Boeing pokazał przyszłość lotnictwa wojskowego. Oto Loyal Wingman
Bolesław Breczko
08.05.2020 12:45, aktualizacja: 08.05.2020 13:06

Loyal Wingman to program autonomicznych samolotów wojskowych, które będą towarzyszyły pilotom m.in. F-35 podczas misji bojowych. Boeing pokazał pierwszy prototyp maszyny.

Prototyp Royal Wingman wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozszerzenia możliwości platform załogowych i bezzałogowych. Boeing zbudował pierwszy egzemplarz samolotu we współpracy z australijskimi firmami przemysłu obronnego.

Samolot zbudowany jako pierwszy z trzech prototypów w ramach australijskiego programu Loyal Wingman Advanced Development Program, służy również jako podstawa systemu Boeing Airpower Teaming System (ATS) opracowywanego na potrzeby klientów międzynarodowych.

Program Loyal Wingman to zupełnie nowe podejście do lotnictwa bojowego. W jego założeniach piloci nowoczesnych samolotów, jak F-35, będą mieli do pomocy samolot-roboty sterowane przez sztuczną inteligencję. Maszyny te będą mogły wykonać większość elementów misji we własnym zakresie bez potrzeby ingerencji pilota lub kontrolera na ziemi.

Loyal Wingman to nie jedyny program amerykańskiej firmy, który ma stworzyć autonomiczne samoloty. W innym przedsięwzięciu używane samoloty F-16 są przystosowywane do latania bez pilotów. Testy takich maszyn pokazały, że możliwy już jest start, lot, atak i lądowanie bez człowieka, ale według wcześniej zaplanowanej trasy.

Prototyp Loyal Wingman przechodzi teraz do fazy testów naziemnych, a następnie do kołowania i pierwszego lotu, które zaplanowane są jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)