Militaria
+1
13-04-2017 (11:58)

Autonomiczny F-16 sam odnalazł cel i przeprowadził atak

Amerykańskie siły powietrzne i koncern Lockheed Martin zaprezentowali możliwości autonomicznego myśliwca F-16. Samolot podczas pokazu uczestniczył m.in. w symulacji ataku na cele naziemne - poinformował koncern lotniczy w komunikacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autonomiczny F-16 sam odnalazł cel i przeprowadził atak
(Wikimedia Commons CC0, Fot: US Air Force)

W kolejnym kroku do pełnego zautomatyzowania przyszłego pola walki koncern Lockheed Martin zaprezentował nowe możliwości myśliwca F-16 sterowanego przez sztuczną inteligencję. Podczas prezentacji dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych eksperymentalny samolot bez pilota sam wyznaczył najlepszą trasę lotu. Zrobił to w oparciu o informacje dostarczone przez zespół nadzorujący jego działanie. Następnie przeprowadził atak na naziemny cel. Samolot musiał też reagować na sytuacje losowe, takie jak awarie, zboczenie z kursu i utratę łączności.

- Pokazaliśmy, że bezzałogowe samoloty bojowe mogą nie tylko same wykonać zaplanowaną misję, ale też na bieżąco reagować na zmieniające się warunki - powiedział kapitan Andrew Petry z Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych USA.

Nie jest to pierwsza prezentacja autonomicznego F-16. Partia wycofanych już ze służby "Jastrzębi" została przerobiona na latające cele dla innych samolotów, m.in F-35. Dzięki wprowadzeniu ich do treningów na żywo (nie w symulatorze) stały się one zdecydowanie bardziej wymagające, a tym samym doświadczenia były bardziej efektywne.

Amerykańskie lotnictwo i Lockheed pracują nad rozwiązaniem, które zakłada, że w przyszłości samoloty bezzałogowe i te pilotowane przez ludzi będą wspólnie uczestniczyć w misjach bojowych.
Pilotowany przez człowieka nowoczesny myśliwiec (np. F-35) prowadziłby do boju całą grupę bezzałogowych maszyn. Lockheed Martin nazywa to programem "Loyal wingman", czyli lojalny skrzydłowy, w którym wszystkie samoloty-drony miałyby dostęp do wszelkich możliwych informacji (inne samoloty, radary, satelity) i mogły podejmować decyzję na bieżąco.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.