Black Hawki dla Polski. Błaszczak mówi o negocjacjach
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił w rozmowie z mediami, że Agencja Uzbrojenia negocjuje zakup dwóch eskadr Black Hawków – podaje PAP. Dziś Polska ma tylko kilka śmigłowców tego typu, które ostatnio są na językach z uwagi na incydent podczas pikniku w Sarnowej Górze.
24.08.2023 13:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeszcze niedawno szef MON informował na platformie X (dawny Twitter), że USA zatwierdziły sprzedaż Polsce 96 egzemplarzy śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zanim ukończone zostaną wszelkie niezbędne procedury, Warszawa ma otrzymać sprzęt z amerykańskich zasobów.
"Bariera nie do przebicia", o której Błaszczak mówił w rozmowie z mediami w kontekście zakupu niespełna 100 helikopterów oraz 360 Abramsów zostanie wkrótce jeszcze bardziej ulepszona. Wynika to z trwających negocjacji dotyczących kolejnych maszyn.
"Negocjujemy kolejny kontrakt dotyczący dwóch eskadr Black Hawków" – mówił szef resortu obrony. Mowa więc o 32 egzemplarzach śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky Black Hawk, których możliwości pokrótce przypominamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmigłowce Black Hawk. Maszyna o długiej historii
Pierwsze warianty wspomnianych helikopterów zostały wcielone do służby w armii amerykańskiej jeszcze w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Black Hawk to istnie wielozadaniowa maszyna, która równie dobrze sprawdza się w roli śmigłowca transportowego, ale też jako wsparcie piechoty.
Cała konstrukcja waży ponad 11 t i w zależności od wariantu, pomieści na pokładzie nawet 20 pasażerów lub niespełna 1,5 t ładunku. Jednostkę napędową Black Hawka, który osiąga długość niemal 20 m i ma wirnik o średnicy 16,3 m, stanowią dwa silniki General Electric T-700-700 o mocy 1560 KM każdy. Pozwalają one rozpędzić się maszynie do niemal 300 km/h prędkości maksymalnej i 278 km/h przelotowej.
Black Hawk może operować na pułapie ok, 5,8 tys. m i jest w stanie osiągnąć 2,1 tys. km zasięgu przelotowego. Podstawowe uzbrojenie śmigłowca to dwa karabiny maszynowe M60 kal. 7,62 mm lub dwa sześciolufowe karabiny M134 Minugun skonstruowane na potrzeby armii USA w czasie wojny wietnamskiej.
W wariancie S-70 Black Hawk możliwymi opcjami uzbrojenia są:
- pociski rakietowe kierowane Hellfire lub niekierowane Hydra;
- karabin maszynowy GAU-19 kal. 12,7 mm;
- karabiny maszynowe M3M kal. 12,7 mm oraz M134 kal. 7,62 mm.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski