Black Friday 2019. Smartfony i telewizory? Nie, Polacy kupią coś zupełnie innego

Black Friday 2019. Smartfony i telewizory? Nie, Polacy kupią coś zupełnie innego

Black Friday 2019. Smartfony i telewizory? Nie, Polacy kupią coś zupełnie innego
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek
28.11.2019 14:56

Co będzie tegorocznym hitem Black Friday w Polsce? Wcale nie elektronika ani inne gadżety. Z szacunków wynika, że coś innego będzie cieszyć się szczególnym zainteresowaniem.

Z raportu "Ecommerce Report: Poland 2019" przygotowanego przy współudziale SAP wynika, że 64 proc. osób kupujących w sieci najczęściej w ten sposób nabywa odzież i akcesoria.

Na drugim miejscu wśród najczęściej kupowanych zdalnie towarów są książki, filmy i muzyka (54 proc.), a na trzecim i czwartym odpowiednio bilety do kin i teatrów (51 proc.) oraz obuwie (44 proc.).

Wynik może zaskakiwać, bo przecież kupno ubrań przez internet wiąże się z ryzykiem - bez przymierzania nie wiemy, czy spodnie lub koszulka będą pasować. Najwidoczniej jednak fakt, że produkt można bez problemów odesłać minimalizuje tę niepewność.

Black Friday na Allegro. Wiemy, co kupią Polacy

W związku z tym SAP prognozuje, że w trakcie Black Friday to właśnie ubrania będą najczęściej kupowane przez Polaków. Podobnie typuje Allegro. Z szacunków sklepu wynika, że w koszykach zakupowych wylądują podczas Black Friday, Black Week i Cyber Monday towary w kategoriach: elektronika, sport i turystyka, moda, uroda, supermarket (produkty spożywcze, słodycze), dziecko oraz związane z kulturą i rozrywką.

Niestety z popularności tej kategorii zdają sobie sprawę cyberprzestępcy. Jak informowało Kaspersky Lab, w Black Friday najbardziej zagrożeni są klienci kupujący odzież, obuwie, typowe prezenty, zabawki i biżuterię.

Badaczom niedawno udało się zidentyfikować aż 15 rodzin szkodliwego oprogramowania. Celem było łącznie ponad 90 stron i aplikacji związanych z handlem elektronicznym, a najwięcej z nich oferowało właśnie wspomnianą odzież, obuwie czy biżuterię.

Stracić można znacznie więcej, niż planuje się wydać. Według szacunków Allegro, Polacy na Black Friday przeznaczą średnio 295 zł. Jeżeli jednak wejdziemy na podstawioną stronę i zdradzimy dane do logowania do banku czy numery karty płatniczej, oszuści mogą wyczyścić całe konto, pozbawiając ofiary oszczędności.

Black Friday: na co trzeba uważać?

Jak widać, zagrożeniem w trakcie promocyjnego szału są nie tylko udawane obniżki, ale też działania cyberprzestępców. Na szczęście możemy się przed tym obronić, jeżeli pamiętać będziemy o podstawowych zasadach.

Eksperci z CERT Polska wymienili najważniejsze punkty. Jeśli szukamy np. butów sportowych męskich i wpisujemy takie hasło w wyszukiwarkę internetową, w wynikach możemy otrzymać nie tylko popularne i uczciwe sklepy, ale również wyniki, które mogą być dla nas niebezpieczne. Musimy również mieć na uwadze, że oceny, które dany sklep zdobył, niekoniecznie są prawdziwe - warto patrzeć, kiedy opinie zostały wystawione. Jeżeli istnieje luka - np. widać recenzje są sprzed kilku dni, a potem już tylko sprzed lat - musimy zwiększyć czujność.

Specjaliści z CERT Polska apelują, by nie wierzyć bezgranicznie w zieloną kłódkę. Owszem, przyjęło się uważać, że jest to gwarancja bezpieczeństwa. Jednak coraz częściej przestępcy mogą zdobyć certyfikat i zielona kłódka wcale nie oznacza, że strona jest bezpieczna. Co więcej CERT Polska podkreśla, że "mit zielonej kłódki" upadł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)