Bill i Melinda Gates biorą rozwód. Pojawiają się pytania, co dalej z ich fundacją

Bill i Melinda Gates
Bill i Melinda Gates
Źródło zdjęć: © Getty Images

04.05.2021 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwody zwykle nie mają wpływu na naukę, rozwój technologii ani całe społeczeństwo. Fundacja Billa i Melindy Gatesów to jednak ogromne przedsięwzięcie i pojawiają się pytania, czy po rozwodzie jej założycieli, coś się zmieni.

Bill i Melinda Gates ogłosili 3 maja br., że po 27 latach małżeństwa zdecydowali się rozwieść. Para oświadczyła, że chociaż długo pracowali nad związkiem, nie widzą dla siebie wspólnej przyszłości. Ich decyzja odbiła się głośnym echem na całym świecie i zaczęły się również pojawiać pytania dotyczące przyszłości ich wspólnej fundacji. 

- Rozwód nie tylko zrujnuje życie rodziny. Wpłynie na świat biznesu, edukacji, zdrowia publicznego, społeczeństwa obywatelskiego, filantropii i nie tylko - powiedział w rozmowie z agencją Reuters Anand Giridharadas, autor książki "Winners Take All". 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

Fundacja Billa i Melindy Gatesów powstała w 1998 roku, a oficjalnie została założona w 2000 roku. Przez ten czas organizacja rozrosła się do ponad 1600 pracowników i w ciągu lat wydała ponad 54,8 mld dolarów na naukę, technologię i pomoc społeczną, stając się jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych sił w globalnym zdrowiu publicznym.

Fundacja wielokrotnie uczestniczyła lub współfinansowała projekty, które mogą zmienić świat. Gatesowie m.in. szybko zaangażowali się w walkę z koronawirusem, finansując badania nad szczepionką, przez co musieli zmierzyć się z falą teorii spiskowych. Na ten cel przeznaczono ok. 1,75 mld dolarów.

Fundacja przekazuje granty naukowcom badającym polio, odżywianie, rolnictwo, edukację globalną, warunki sanitarne, HIV, malarię, nierówności płci i wiele innych kwestii naukowych, społecznych i technologicznych. W zeszłym roku też współfinansowała badania genetyczne nad komarami, dzięki czemu ma być możliwe zminimalizowanie rozprzestrzeniania przez nich chorób takich jak malaria.

Oświadczenie o rozwodzie pary pojawiło się nagle, Gates zapewnił, że "wciąż podzielamy wiarę w misję Fundacji i będziemy razem kontynuować pracę, realizując jej cele". To dobra wiadomość dla wszystkich trwających i przyszłych projektów, w jakie zaangażują się Gatesowie. 

W osobnym oświadczeniu Fundacja stwierdziła, że ​​para pozostanie współprzewodniczącymi organizacji: "Będą nadal współpracować, aby kształtować i zatwierdzać strategie fundacji, opowiadać się za problemami fundacji i wyznaczać ogólny kierunek organizacji". 

Bill, który jest najbardziej znany jako współzałożyciel Microsoftu, jest czwartą najbogatszą osobą na świecie. W chwili pisania tego tekstu jego majątek netto wynosi 130,5 miliarda dolarów. Melinda Gates w 2020 została wymieniona przez Forbesa na 5. pozycji, na liście najbardziej wpływowych kobiet na świecie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)