Biden prezydentem USA. Czy Huawei wróci go gry?

Biden prezydentem USA. Czy Huawei wróci go gry?

Joe Biden
Joe Biden
Źródło zdjęć: © Getty
Bolesław Breczko
07.11.2020 19:25, aktualizacja: 02.03.2022 07:27

Joe Biden został wybrany 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Można się spodziewać, że nie będzie kontynuował polityki zagranicznej Donalda Trumpa. Może to oznaczać powrót Huawei na rynek smartfonów oraz infrastruktury 5G.

Donald Trump podczas swojej prezydentury rozpoczął wojnę ekonomiczną z Chinami. Bronią były wysokie taryfy i cła oraz zakaz handlowania lub współpracy z wybranymi firmami z Chin. Jedną z takich firm jest gigant telekomunikacyjny - Huawei.

Huawei dostał od Stanów Zjednoczonych podwójnie. Firma jest niezwykle silnym graczem na rynku infrastruktury 5G, która jest lub będzie intensywnie rozbudowywana w rozwiniętych krajach. Trump zakazał amerykańskim firmom telekomunikacyjnym wykorzystywania ich urządzeń. Ustępujący prezydent i jego administracja starały się do tego przekonać też kraje sojusznicze, w tym Polskę.

Drugi strzał Huawei otrzymał pod postacią zakazu współpracy amerykańskich firm z nią. Przez to firma z Chin nie mogła współpracować m.in. z Google, który jest twórcą systemu Android. To z kolei spowodowało, że smartfony Huawei sprzedawane na całym świecie, nie tylko w USA, nie miały zainstalowanych najpopularniejszych usług Google'a. Przełożyło się to na znaczny spadek zainteresowania smartfonami i spadek udziału w rynku.

Na razie nie wiadomo, jaką politykę zagraniczną będzie prowadził Joe Biden, można jednak zakładać, że tam, gdzie Trump szukał konfliktu Biden, będzie chciał się układać. Tym samym Huawei może wrócić do gry na którymś z rynków, z których wcześniej został skutecznie usunięty.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)