Białko mleka krowiego to przeżytek. Teraz pełnowartościowe białko powstanie z drobnoustrojów

Pyszne lody, mleko czy sery. Już wkrótce na rynku pojawią się wyroby mleczne do których produkcji nie będzie potrzeba zwierząt mlecznych. Wszystko odbędzie się w obrębie laboratorium – będzie bardziej humanitarnie, ekologicznie, ale i taniej.

Białko mleka krowiego to przeżytek. Teraz pełnowartościowe białko powstanie z drobnoustrojów
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karolina Modzelewska

07.08.2019 | aktual.: 07.08.2019 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powstaje coraz więcej firm na miarę Impossible Burger czy Beyond Meat, które dzięki biochemii są w stanie odtworzyć smak i teksturę mięsa. Jest ono praktycznie nie do odróżnienia. Z tym, że do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego.

Nowy trend, który dominuje w przypadku start-up'ów, to wykorzystywanie drobnoustrojów do tworzenia jaj, nabiału czy innych białek zwierzęcych- bez wykorzystania w tym celu samych zwierząt.

Zainteresowanie pomysłem należy wiązać z kwestiami ekologicznymi oraz nastawieniem na zrównoważony rozwój. Jak powszechnie wiadomo, hodowla zwierząt gospodarskich m.in. zużywa dużo wody i przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych.

Jak uważa Bruce Friedrich z Good Food Institute, "Jeśli możesz wyprodukować tylko te białka, które chcesz, bez wykorzystywania do tego żywych zwierząt, będzie to o wiele bardziej wydajne i jednocześnie lepsze dla środowiska". Friedrich zauważa również, że dzięki rozwojowi technologii, produkcja białka w ten sposób będzie znacznie tańsza.

Lody z syntetycznego białka

Jedną z pierwszych firm, która zajęła się produkcją białka z drobnoustrojów jest Perfect Day. Firma sprzedaje produkty powstające bez użycia jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego.

Firma wykorzystała kod genetyczny głównych białek serwatki, czyli produktu ubocznego wytwarzania sera, a następnie sztucznie zsyntetyzowała do cząsteczek DNA. Kolejnym krokiem była genetyczna modyfikacja drobnoustrojów, co pozwoliło wytworzyć te same białka poprzez fermentację.

Zdaniem Ryan Pandya z Perfect Day, "Proces jest naprawdę prosty. Bierzesz zbiornik drobnoustrojów, karmisz je, a one zamieniają się w białko mleka. Potem oddzielasz to przez filtrację, suszysz i gotowe".

Obraz
© Facebook.com | Perfect Day

Firma skupiła się na serwatce, ponieważ w mrożonych deserach białko serwatkowe zapewnia aksamitną konsystencję. Póki co firma wyprodukowała 1000 opakowań 3-litrowych lodów i stara się przekonać swoich klientów do nowej technologii. Produkt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i został szybko wyprzedany.

Plany na przyszłość są ambitniejsze, ponieważ Perfect Day zamierza stać się dostawcą składników dla wszystkich firm spożywczych, które wykorzystują serwatkę w celu zwiększenia poziomu białka w różnych produktach spożywczych – od koktajli po batony energetyczne. Docelowa grupa odbiorców to nie tylko weganie, firma chce by takie białko spożywali wszyscy.

Białko z drobnoustrojów coraz popularniejsze

Podobne pomysły są realizowane przez liczne amerykańskie start-up'y. Clara Foods z San Francisco pracuje nad białkami jaj, które już w przyszłym roku trafią na rynek i będą składnikiem różnego rodzaju wypieków. New Culture wykorzystuje fermentację drobnoustrojową do produkcji kazeiny i białek mleka, które czynią ser rozciągliwym - czego, niestety, wielu dzisiejszym serom wegańskim brakuje - jak mówi współzałożycielka start-up'u Inja Radman.

wiadomościlodybiałko
Komentarze (35)