Belgowie idą na całość. Ogłosili zwiększenie produkcji
Kluczowy europejski producent rakiet kal. 70 mm, Thales Belgium, ogłosił uruchomienie nowej linii produkcyjnej w celu zwiększenia skali produkcji pocisku FZ275 LGR – podaje ukraiński portal Defense Express.
03.07.2024 18:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Belgowie ogłosili, że w fabryce pocisków Thales uruchomiono nową linię produkcyjną. Koszt tej modernizacji szacuje się na ok. 20 mln euro. Dzięki temu belgijskie przedsiębiorstwo znacznie zwiększy swoją wydajność w ujęciu miesięcznym. Mowa o możliwości produkcji 5000 sztuk amunicji FZ275 LGR w ciągu miesiąca. Liczba ta ma zostać osiągnięta w ciągu nadchodzących miesięcy, w 2025 r. Dla porównania, do tej pory belgijski Thales produkował w ciągu miesiąca 1000 egzemplarzy rakiet kal. 70 mm FZ275 LGR.
Defense Express wyjaśnia też, że ze wspomnianych pocisków korzystają m.in. żołnierze w Ukrainie. Niemiecki rząd ogłosił wsparcie zawierające tę broń jeszcze w 2023 r. Nie istnieją jednak oficjalne doniesienia, które sugerowałyby, że wzrost produkcji w Belgii ma bezpośredni związek z potencjalnym przekazaniem amunicji Ukrainie.
Przeciwpancerny pocisk FZ275 LGR
Za produkcję pocisku FZ275 LGR (Laser Guided Rocket) odpowiada Thales, dawniej znany pod nazwą Forges de Zeebrugge. Jest to kierowana amunicja przeciwpancerna i przeciwpiechotna powietrze-ziemia, której historia sięga pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Rozpoczęcie programu związanego z rozwojem FZ275 miało miejsce bowiem w 2006 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsze udane odpalenie tego belgijskiego pocisku odbyło się po czterech latach, w 2010 r., natomiast w 2015 r. Thales odnotował kolejny udany test strzelania z pokładu śmigłowca Rooivalk na poligonie Denel Overberg Test Range (RPA). Kolejne testowe strzelania miały miejsce w grudniu 2017 r. w szwedzkiej miejscowości Älvdalen.
Pocisk FZ275 LGR ma średnicę 70 mm, natomiast jego długość sięga 1,8 m, zaś waga przekracza 12 kg, z czego na samą głowicę bojową (HE) z zapalnikiem uderzeniowym (MK352) przypada 4,1 kg, zaś waga materiałów wybuchowych wewnątrz wynosi 1 kg. Za naprowadzanie na cel odpowiada w jego przypadku półaktywny laser zgodny z normą STANAG 3733.
Zasięg belgijskiego pocisku produkowanego przez Thalesa sięga 8 km. Minimalna donośność wynosi z kolei 1,5 km. Celność FZ275 LGR określa się natomiast na 1 metr przy zasięgu uderzenia wynoszącym 6 km. Thales podaje, że pocisk jest skuteczny w przypadku ostrzeliwania różnego rodzaju celów, w tym lekko opancerzonych wozów, systemów radarowych, kompleksów do komunikacji, samolotów (pozostających na ziemi), niewielkich jednostek pływających oraz bunkrów.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski