Tajemnicza broń na wozach dla Ukrainy. Wiadomo, co to jest

Wozy Nowator 2 przekazane dla Ukraińców
Wozy Nowator 2 przekazane dla Ukraińców
Źródło zdjęć: © Facebook | Українська Бронетехніка
Norbert Garbarek

03.07.2024 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stało się jasne, jakie w narzędzia antydronowe zostały wyposażone nowe pojazdy dla Gwardii Narodowej Ukrainy Nowator 2. To pierwszy taki przypadek, kiedy system walki elektronicznej jest instalowany na pojazdach opancerzonych w trakcie ich produkcji.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem lipca przedsiębiorstwo Ukraińska Bronetechnika (znane na zachodzie jako Ukrainian Armor) przekazało w ręce tamtejszej gwardii narodowej przynajmniej sześć egzemplarzy całkowicie nowych pojazdów opancerzonych Nowator 2. Jednocześnie było to wsparcie, które nie wymagało od ukraińskich władz apelowania o pomoc ze strony jakiegokolwiek państwa.

W kontekście wspomnianych wozów Nowator 2, należy wyjaśnić, że są to zupełnie nowe modele. Ukraińcy mieli do czynienia z poprzednimi generacjami wozu tego typu już od kilku lat, natomiast druga wersja została zaprezentowana oficjalnie dopiero w 2023 r. na targach MSPO w Kielcach. Testy Nowatora 2 rozpoczęły się kilka miesięcy później, w styczniu br.

Choć specyfikacja przekazanych gwardzistom maszyn jest stosunkowo klarowna, od początku zaciekawienie społeczności komentującej transfer budził system walki elektronicznej, który producent postanowił umieścić na pojeździe. Nie było jasne, czy takowy znalazł się na Nowatorze 2, a jeśli tak – jaka dokładnie jest to konstrukcja. Analitycy ukraińskiego portalu Defense Express ustalili jednak, z jakim narzędziem antydronowym przekazano wozy Ukraińcom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiadomo, co znajduje się na ukraińskich Nowatorach 2

"To pierwszy taki przypadek producentów pojazdów opancerzonych i środków walki elektronicznej, gdy system andrydronowy jest instalowany na pojazdach w trakcie ich produkcji" – czytamy na Defense Express. Pojazdy dla Gwardii Narodowej Ukrainy zostały bowiem wyposażone w produkt firmy Kvertus – zauważają eksperci. To rozwiązanie, które jest aktywnie wykorzystywane przez ukraińskie wojsko – przede wszystkim ze względu na szeroki wybór modeli w swoim portfolio.

Pojazdy Nowator 2
Pojazdy Nowator 2© Facebook | Українська Бронетехніка

Na Nowatorach 2 umieszczono system AD Kraken Counter FPV F3, czyli zdalnie sterowane narzędzie, które pracuje w trzech pasmach radiowych. Dysponuje sześcioma kanałami zagłuszającymi o mocy 30 W każdy i obejmuje tym samym częstotliwości wykorzystywane przez większość dronów FPV. Zasada działania tego narzędzia opiera się o tworzenie "kopuły", w której nadlatujące bezzałogowce tracą kontakt z pilotem, a tym samym stają się bezużyteczne i nie docierają do zadanego celu – nie można bowiem nimi sterować.

Przypomnijmy też, że same pojazdy Nowator 2, które trafiły do Ukraińców, to maszyny służące do transportowania maksymalnie 10-osobowej załogi. Za bezpieczeństwo żołnierzy odpowiadają w nim m.in. okna pancerne o grubości 5 cm oraz wykonany ze stali Armox pancerz. W Nowatorze 2 nie brakuje też opancerzenia minowego. Takie połączenie sprawia, że wóz waży niespełna 10 t, czyli ok. 2 t więcej od poprzednika. Za jego zdolności ofensywne odpowiada zaś wielkokalibrowy karabin maszynowy KSWT kal. 12,7 mm.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie