Będzie robić mapę cennej planetoidy. NASA pokazała pierwsze zdjęcia

Będzie robić mapę cennej planetoidy. NASA pokazała pierwsze zdjęcia

Sonda NASA w drodze ku asteroidzie Psyche 16
Sonda NASA w drodze ku asteroidzie Psyche 16
Źródło zdjęć: © Getty Images | buradaki
07.12.2023 00:23, aktualizacja: 07.12.2023 10:17

NASA poinformowała, że sonda Psyche jest w stanie spojrzeć w kosmos. Agencja pokazała pierwsze zdjęcia wykonane przez statek kosmiczny, zmierzający ku słynnej "metalowej" planetoidzie. To dopiero widok z trasy, prezentujący konstelację Ryb, ale budzi ogromny optymizm. Kruszce występujące na obiekcie są według szacunków warte 10 trylionów dolarów, czyli więcej niż cała światowa gospodarka.

Sonda Psyche wystartowała z Ziemi 13 października i jeszcze przez ponad 5 lat będzie w podróży. Kiedy osiągnie cel, powinna móc wykonać epokowe zdjęcia. Na ich podstawie NASA pragnie sporządzić trójwymiarową mapę słynnej "metalowej" planetoidy Psyche 16. Pierwszy test instrumentów optycznych jest więc niezmiernie ważny, a NASA postanowiła podzielić się ze światem jego efektami.

Pierwszy test instrumentów optycznych sondy Psyche

Sonda Psyche osiągnie swoją docelową pozycję obserwacyjną za kilka lat, ale NASA chce zacząć ją eksploatować także w trasie. Już teraz prowadzone są więc intensywne testy jej instrumentów naukowych. Dotychczas wszystkie próby przebiegały zadowalająco i przyszła kolej na efekty wizualne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NASA poinformowała, że 5 grudnia udało się uruchomić kamery statku kosmicznego. Sonda Psyche przesłała na Ziemię wyniki obserwacji, z których złożono aż 68 ujęć gwiazdozbioru Ryb.

Pierwsze obrazy dostarczone na Ziemie przez sondę Psyche. Mozaika przedstawia gwiazdy w konstelacji Ryb. U dołu znajduje się wersja mozaiki na której oznaczono nazwy przedstawionych gwiazd
Pierwsze obrazy dostarczone na Ziemie przez sondę Psyche. Mozaika przedstawia gwiazdy w konstelacji Ryb. U dołu znajduje się wersja mozaiki na której oznaczono nazwy przedstawionych gwiazd© JPL-Caltech, NASA

"Te początkowe obrazy tylko uchylają kurtynę. Dla zespołu, który zaprojektował i obsługuje ten wyrafinowany instrument, pierwsze światło jest ekscytujące. Zaczniemy sprawdzać kamery rejestrujące takie obrazy gwiazd, a następnie w 2026 roku wykonamy testowe zdjęcia Marsa podczas przelotu statku kosmicznego. I wreszcie w 2029 roku otrzymamy najbardziej ekscytujące zdjęcia naszej docelowej planetoidy Psyche. Nie możemy się doczekać, aby podzielić się wszystkimi tymi wizualizacjami z publicznością."

Jim Bellkierownik instrumentu obrazującego Psyche

Bezcenna planetoida Psyche 16

Planetoida Psyche 16 krąży pomiędzy Marsem i Jowiszem i zdobyła już sławę wyjątkowo cennego obiektu. Zbudowana z niku i żelaza, ma niewielką domieszką materiału skalnego. Szacuje się, że kruszce, z których jest stworzona są warte więcej, niż ludzkość jest w stanie zapłacić. To około 10 trylionów dolarów, czyli więcej niż światowa gospodarka.

Misja sondy Psyche nie ma jednak na celu tak marnych profitów. Jest bezprocesowym doświadczeniem w historii ludzkości, ponieważ ma zbadać obiekt o bardzo nietypowym w Układzie Słonecznym, ale bliskim nam składzie. Wartość niklu i żelaza znamy, ponieważ jest budulcem odległej planetoidy, ale także jądra Ziemi. Badając Psyche 16 dokładniej, naukowcy mają nadzieję odkryć zagadki, które skrywa przed nami nasza planeta.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)