Badania: uzależnienie od Sieci zwiększa agresję u dzieci?

Badania: uzależnienie od Sieci zwiększa agresję u dzieci?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.02.2009 21:30, aktual.: 26.02.2009 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tajwańscy naukowcy przeprowadzili niedawno kolejne badanie dotyczące wpływu korzystania z Internetu na psychikę dzieci. Zdaniem autorów publikacji, młodzi ludzie przejawiający pewne syndromy uzależnienia od Sieci mogą być bardziej agresywni od swoich rówieśników spędzających w Internecie znacznie mniej czasu.

Badania tajwańskich naukowców objęły grupę 940. nastolatków. Wyniki jednoznacznie pokazały, iż młodzi ludzie przejawiający pewne syndromy uzależnienia od Sieci (spędzanie wielu godzin przed monitorem, wycofanie społeczne, częsta irytacja, zaburzenia nastroju czy rezygnacja z innych form rozrywki na rzecz surfowania po Internecie) częściej informowali o tym, że w czasie ostatniego roku zdarzyło im się użyć fizycznej przemocy w stosunku do innych osób.
Dr. Chih-Hung Ko ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Wykazanie związku pomiędzy dwoma czynnikami nie daje bowiem pewności co do kierunku zależności. Zdaniem naukowca, teoretycznie możliwe jest że większa agresja powoduje u dzieci chęć obsesyjnego korzystania z Internetu i spędzania wielu godzin przed monitorem.

Niezależnie od możliwych interpretacji Chih-Hung Ko apeluje do rodziców by ci rozmawiali ze swoimi pociechami zarówno o optymalnym czasie korzystania z Internetu, jak również o kształtowaniu społecznie akceptowanych sposobów wyrażania agresji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)