Trwa ładowanie...
d27y8cg

Awaria WC na stacji kosmicznej. W ruch poszły pampersy

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do awarii toalet. "Houston, mamy problem" - mogliby powiedzieć kosmonauci przebywający na pokładzie ISS. Z powodu przepełnienia WC astronauci musieli korzystać z pieluch.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Awaria WC na ISS
Awaria WC na ISS (Youtube.com)
d27y8cg

Usterka w toalecie to jedna z tych awarii, które należą do najmniej przyjemnych. Może zdarzyć się wszędzie: w domu, w centrum handlowym, w pociągu, a nawet... na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na własnej skórze przekonała się o tym załoga przebywająca na pokładzie ISS.

Na ISS znajdują się dwie toalety - obie wyprodukowane w Rosji za 19 tysięcy dolarów. Jedna jest usytuowana w module amerykańskim (Tranquillity), a druga w rosyjskim (Zwiezda). Agencja Roskosmos zapewniała, że awarii uległ jedynie system WC znajdujący się w pierwszej z wymienionych części, jednak te informacje są sprzeczne z doniesieniami astronauty znajdującego się na pokładzie. Kosmonauta Luka Parmitano poinformował, że w trakcie kiedy nastąpiła awaria w Tranquillity, toaleta w części rosyjskiej była wyłączona z użytku.

Na poniższym filmie Samantha Cristoforetti zdradza tajniki korzystania z systemu WC na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj także: NASA znów skorzystała z Super Guppy. Samolot zabrał kapsułę Orion do Ohio [Zobacz wideo]

d27y8cg

Na szczęście, w sytuacjach awaryjnych astronauci mogą skorzystać z dwóch dodatkowych toalet na pokładzie przymocowanych do ISS kapsuł załogowych Sojuz MS-13 i Sojuz MS-15. Ponadto kosmonauci dysponują zapasem pampersów oraz specjalnymi urządzeniami do zbierania moczu.

Agencja TASS, powołując się na Roskosmos poinformowała, że usterki zostały naprawione.

Zobacz także: NASA: "Kosmiczny piekarnik" zmierza w kierunku ISS. Astronauci upieką w nim ciasteczka

d27y8cg

Podziel się opinią

Share

d27y8cg

d27y8cg
Więcej tematów