NASA alarmuje. Asteroida WN1 zbliży się do Ziemi 1 grudnia

NASA alarmuje. Asteroida WN1 zbliży się do Ziemi 1 grudnia

NASA alarmuje. Asteroida WN1 zbliży się do Ziemi 1 grudnia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.11.2019 11:27

Asteroida minie Ziemię w niebezpiecznej odległości. Do zdarzenia dojdzie już w najbliższą niedzielę, 1 grudnia. NASA nie zalicza WN1 do "obiektów potencjalnie groźnych", jednak nie bagatelizuje planetoidy i bacznie się jej przygląda.

W najbliższą niedzielę, obok Ziemi przeleci asteroida WN1. Obiekt nie jest kolosalnych rozmiarów, jednak jego hipotetyczne uderzenie w naszą planetę mogłoby spowodować niemałe szkody. Szacunkowa średnica planetoidy to 98 stóp, czyli niecałe 30 metrów.

WN1 porusza się z prędkością 22 000 tysięcy mil na godzinę (około 36 tysięcy kilometrów na godzinę). Najbliżej naszej planety znajdzie się 1 grudnia około godziny 22:15 czasu polskiego. Będzie znajdować się w odległości ok. 1 638 096 kilometrów od Ziemi - informuje Centrum Badania Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS).

Asteroida znajdzie się więc w odległości ponad 4 razy większej od dystansu Ziemi do Księżyca (384 400 km).

NASA przekazała również informację na temat innej asteroidy, która również minie Ziemię w bliskiej odległości na początku grudnia. Obiekt WH2 jest mniejszy od WN1. Jego średnica wynosi w przybliżeniu 24 metry. Obie planetoidy należą do grupy Apollo i zostały sklasyfikowane jako obiekty bliskie Ziemi. Zarówno WN1, jak i WH2 nie należą do obiektów "potencjalnie groźnych". NASA zalicza do nich te, których średnice wynoszą przynajmniej 150 metrów.

Pomimo braku zagrożeń ze strony ciał niebieskich, NASA na bieżąco monitoruje asteroidy WN1 i WH2. Według Agencji Kosmicznej, Ziemi nie grozi zderzenie z żadnym z tego typów obiektów przez najbliższe dwa stulecia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)