Asteroida zbliża się do Ziemi. Może mieć ponad pół kilometra średnicy

Asteroida zbliża się do Ziemi. Może mieć ponad pół kilometra średnicy

Asteroida zbliża się do Ziemi. Może mieć ponad pół kilometra średnicy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek
09.09.2019 07:27

Czeka nas koniec świata? Do Ziemi zbliża się asteroida, której średnica – według szacunków NASA – może wynosić nawet ponad 500 metrów. To rozmiar podobny do wysokości najwyższych budynków na świecie.

Asteroida 2000 QW7 minie Ziemię 15 września, przed 2:00 w nocy czasu polskiego. NASA śledzi obiekt, choć według naukowców nie można mówić o zagrożeniu dla naszej planety. Asteroida minie Ziemię w odległości około 5,3 mln kilometrów.

O szczegółach informuje CNN. Według wstępnych obliczeń, Asteroida 2000 QW7 może mieć średnicę od około 290 do nawet 650 metrów.

Asteroida GT3 2019

2000 QW7 nie będzie pierwszym obiektem, który we wrześniu minie Ziemię w stosunkowo małej odległości. Wcześniej informowaliśmy o asteroidzie GT3 2019, która dopiero co ominęła naszą planetę. Poruszała się z prędkością ok. 50 tys. kilometrów na godzinę, a jej rozmiar porównywano do Empire State Building w USA.

Co interesujące, zdaniem naukowców w przyszłości zderzenie tej lub innej asteroidy z Ziemią jest w zasadzie nieuniknione. Trudno jednak przewidzieć termin takiego zdarzenia i to stanowi największe wyzwanie.

Ważne, aby do zderzenia nie doszło możliwie jak najdłużej. Według szacunków specjalistów, asteroida GT3 2019 po uderzeniu w Ziemię mogłaby stworzyć krater o średnicy niecałych 5 kilometrów, niszcząc na przykład całe miasto.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)