Asteroida minęła Ziemię z prędkością 76 tys. km/h. NASA wyjaśnia, czemu to dość niezwykłe

Asteroida minęła Ziemię z prędkością 76 tys. km/h. NASA wyjaśnia, czemu to dość niezwykłe

Asteroida minęła Ziemię z prędkością 76 tys. km/h. NASA wyjaśnia, czemu to dość niezwykłe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
05.02.2020 12:03, aktualizacja: 05.02.2020 13:58

Asteroida przemknęła bardzo blisko Ziemi z prędkością ponad 76 tys. km/h. I chociaż to nie pierwsza asteroida, która z tak dużą prędkością ominęła naszą planetę, to naukowcy zauważają, że cała sytuacja była dość niezwykła.

W sobotę 1 lutego, maleńka asteroida o średnicy zaledwie 1 metra przemknęła w pobliżu naszej planety z niesamowitą prędkością. To pierwszy tak mały obiekt, który znalazł się blisko Ziemi i nie został wciągnięty przez jej grawitację.

Asteroida 2020 CW znalazła się w sobotę w odległości ok. 16 500 km od powierzchni naszej planety, kiedy z prędkością 76 680 km/h ją minęła. Chociaż ta odległość robi wrażenie, to warto zauważyć, że większość satelitów umieszczonych na ziemskiej orbicie znajduje się ok. 35 tys. kilometrów nad nami.

To sprawia, że asteroida 2020 CW zajęła 8. miejsce na liście kosmicznych obiektów, które znalazły się najbliżej naszej planety. Naukowcy zauważają, że to ciekawe, że tak mały obiekt, który znalazł się w zasięgu Ziemi, po prostu ją minął. Gdyby został wciągnięty w atmosferę najprawdopodobniej szybko by spłonął.

O ile maleńka asteroida nie miała szans wpłynąć na Ziemię, to NASA przypomina, że zagrożenie ze strony asteroid jest realne. Naukowcy co prawda nie wiedzą kiedy, ale są pewni, że wcześniej czy później asteroida znaczących rozmiarów zderzy się z Ziemią, czego skutki odczujemy wszyscy.

Z tego powodu opracowywany jest system obrony planetarnej, a naukowcy szacują prawdopodobieństwo, gdzie uderzy potencjalnie niebezpieczny obiekt. Najbardziej znaczącym przykładem konsekwencji zderzenia asteroidy z Ziemią w ostatnich latach jest katastrofa, która miała miejsce w Czelabińsku w 2013 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)