Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? NASA analizuje, co wiemy o zagrożeniu

Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? NASA analizuje, co wiemy o zagrożeniu

Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? NASA analizuje, co wiemy o zagrożeniu
Źródło zdjęć: © Fotolia
22.10.2019 06:16, aktualizacja: 22.10.2019 07:49

Asteroida Apophis zbliży się niebezpiecznie blisko Ziemi już w 2029 roku. Jest klasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna", ale co to oznacza i czy faktycznie jest się czego obawiać? NASA rozwiewa wątpliwości.

Czy grozi nam koniec świata? Dużo mówiło się o tym, że asteroida Apophis uderzy w ziemię w marcu tego roku, ale na szczęście nie doszło do kolizji. Niemniej asteroida 99942 (lepiej znana jako Apophis) wciąż może stanowić duże zagrożenie.

Czy asteroida Apophis uderzy w Ziemię?

Apophis należy do planetoid z grupy Atena, co oznacza, że jej orbita jest zbliżona do ziemskiej. Obiega ona Słońce w ciągu 323 dni, zbliżając się dwukrotnie do orbity Ziemi w ciągu jednego obiegu. Pierwsze obliczenia NASA nie były zbyt optymistyczne, ponieważ ryzyko kolizji asteroidy z Ziemią wynosiło niecałe 2,5%.

Naukowcy NASA od 15 lat badają trajektorię lotu Apophis i próbuję przewidzieć zaburzenia trajektorii. Obecnie uważa się, że ryzyko uderzenia w Ziemię jest znacznie mniejsze niż początkowo uważano. Jednocześnie szacuje się, że Apophis minie Ziemię 13 kwietnia 2029 roku w odległości ok. 38 000 km. Asteroida będzie wtedy widziana gołym okiem nad Afryką, Europą i Zachodnią Azją.
Będzie to pierwszy we współczesnej historii tak duży obiekt, który minie Ziemię w tak niewielkiej odległości. Naukowcy ustalili, że taka sytuacja zdarza się raz na 1500 lat.

Obraz
© iStock.com | Aunt_Spray

Skutki uderzenia asteroidy Apophis w Ziemię

Jeżeli zdarzyłoby się, że asteroida Apophis zmieni nieco kurs i uderzy w Ziemie, to skutki byłyby dramatyczne. Siła uderzenia wyniosłaby ok. 1200 megaton – dla porównania największa eksplozja wywołana przez człowieka z pomocą bomby termojądrowej miała siłę ok. 57 megaton.

Faktyczne skutki zależałyby przede wszystkim od budowy samej asteroidy, ale uważa się, że mimo ogromnej siły uderzenia, planetoida nie wywołałaby trwałych uszkodzeń na skalę światową.

Asteroida Apophis – co o niej wiemy?

Planetoida została odkryta w 2004 roku i od tego czasu jest klasyfikowana, jako potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Została przypisana do grupy Atena, w której znajdziemy asteroidy o zbliżonej orbicie do ziemskiej. Ma 325 m średnicy i porusza się z prędkością 30,73 km/s. Pełen obieg wokół Słońca zajmuje jej ok. 323 dni i 14 godzin.

Nazwa zwyczajowa asteroidy 99942 nawiązuje do egipskiego boga ciemności. Apophis był pradawnym wężem, który symbolizował chaos, ale jednocześnie przypisywano mu zdolności uzdrawiające.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)