ycipk-qwztel

Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię? Wszystko, co wiemy o zagrożeniu

Asteroida Apophis to jedno z ciał niebieskich, które stanowią realne zagrożenie dla życia na naszej planecie. Szacuje się, że już w 2029 roku Apophis niebezpiecznie zbliży się do Ziemi, ale czy może w nią uderzyć? NASA rozwiewa wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Apophis może uderzyć w Ziemię i jakie byłyby konsekwencje?
Czy Apophis może uderzyć w Ziemię i jakie byłyby konsekwencje? (Fotolia)
ycipk-qwztel

Czy grozi nam koniec świata? Dużo mówiło się o tym, że asteroida Apophis uderzy w ziemię w marcu tego roku, ale na szczęście nie doszło do kolizji. Niemniej asteroida 99942 (lepiej znana jako Apophis) wciąż może stanowić duże zagrożenie.

Czy asteroida Apophis uderzy w Ziemię?

Apophis należy do planetoid z grupy Atena, co oznacza, że jej orbita jest zbliżona do ziemskiej. Obiega ona Słońce w ciągu 323 dni, zbliżając się dwukrotnie do orbity Ziemi w ciągu jednego obiegu. Pierwsze obliczenia NASA nie były zbyt optymistyczne, ponieważ ryzyko kolizji asteroidy z Ziemią wynosiło niecałe 2,5%.

ycipk-qwztel

Naukowcy NASA od 15 lat badają trajektorię lotu Apophis i próbuję przewidzieć zaburzenia trajektorii. Obecnie uważa się, że ryzyko uderzenia w Ziemię jest znacznie mniejsze niż początkowo uważano. Jednocześnie szacuje się, że Apophis minie Ziemię 13 kwietnia 2029 roku w odległości ok. 38 000 km. Asteroida będzie wtedy widziana gołym okiem nad Afryką, Europą i Zachodnią Azją.
Będzie to pierwszy we współczesnej historii tak duży obiekt, który minie Ziemię w tak niewielkiej odległości. Naukowcy ustalili, że taka sytuacja zdarza się raz na 1500 lat.

Koniec świata nastąpi 1 lutego? Asteroida 2002 NT7 zbliża się w kierunku Ziemi iStock.com
Podziel się

Skutki uderzenia asteroidy Apophis w Ziemię

Jeżeli zdarzyłoby się, że asteroida Apophis zmieni nieco kurs i uderzy w Ziemie, to skutki byłyby dramatyczne. Siła uderzenia wyniosłaby ok. 1200 megaton – dla porównania największa eksplozja wywołana przez człowieka z pomocą bomby termojądrowej miała siłę ok. 57 megaton.

ycipk-qwztel

Faktyczne skutki zależałyby przede wszystkim od budowy samej asteroidy, ale uważa się, że mimo ogromnej siły uderzenia, planetoida nie wywołałaby trwałych uszkodzeń na skalę światową.

NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Asteroida Apophis – co o niej wiemy?

ycipk-qwztel

Planetoida została odkryta w 2004 roku i od tego czasu jest klasyfikowana, jako potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Została przypisana do grupy Atena, w której znajdziemy asteroidy o zbliżonej orbicie do ziemskiej. Ma 325 m średnicy i porusza się z prędkością 30,73 km/s. Pełen obieg wokół Słońca zajmuje jej ok. 323 dni i 14 godzin.

Nazwa zwyczajowa asteroidy 99942 nawiązuje do egipskiego boga ciemności. Apophis był pradawnym wężem, który symbolizował chaos, ale jednocześnie przypisywano mu zdolności uzdrawiające.

Wypróbuj też ciekawy symulator podróży kosmicznych

Polub WP Tech
ycipk-qwztel
ycipk-qwztel
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qwztel