AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon

AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon

AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon
Źródło zdjęć: © Ukroboronprom
13.10.2017 16:15, aktualizacja: 13.10.2017 16:42

Podczas kijowskiej wystawy Arms and Security 2017 zaprezentowano polsko-ukraiński system rakietowy ZRN-01 "Stokrotka". Łączy on rakiety kalibru 80 mm produkcji Ukroboronprom z nowoczesnym systemem kierowania ogniem Topaz oferowanym przez WB Group. Całość niebawem rozpocznie na Ukrainie testy poligonowe.

System rakietowy ZRN-01 "Stokrotka" miał swoją premierę na tegorocznym kieleckim XXV MSPO. Na kijowskiej wystawie Arms and Security 2017 znalazł się na ekspozycji Ukroboronprom na eksponowanym miejscu – obok pojazdu opancerzonego Dozor-B i prototypu najnowszego pojazdu opancerzonego BTR-4MW1.

System ZRN-01 „Stokrotka” to efekt kooperacji należącej do WB Group spółki Arex oraz ukraińskiej firmy Artem, należącej do koncernu Ukroboronprom. System ZRN-1 wykorzystuje podwozie samochodu wysokiej mobilności STAR 265M2 w układzie 6×6, stanowiące bazę dla obrotowej podstawy uzbrojonej w dwie lotnicze wyrzutnie B8W20. Do prowadzenia ognia stosowane są rakiety niekierowane RS-80P z programowalnym zapalnikiem firmy Artem. Tego typu amunicję typu "airburst" można wykorzystać do zwalczania celów naziemnych ale również dronów, śmigłowców i innych celów powietrznych niewielkiej prędkości.

Dzięki wykorzystaniu skomputeryzowanego systemu kierowania ogniem Topaz, pobierającego dane m.in. z zainstalowanego na pojeździe radaru oraz głowicy optoelektronicznej GS400, "Stokrotka" może precyzyjnie razić cele naziemne na dystansie do 6 km oraz poruszające się na małym pułapie bezzałogowce lub śmigłowce w zasięgu do 4 km.

Zgodnie z informacjami, jakich udzielił obecny na kijowskiej wystawie Piotr Wojciechowski, prezes WB Group, system „Stokrotka” w najbliższym czasie trafi na poligon w celu przeprowadzenia testów balistycznych. Posłużą one do opracowania parametrów niezbędnych w programowaniu systemu kierowania ogniem. Następnie planowane są testy ogniowe w zakresie zwalczania celów na różnych dystansach.

System ZRN-01 "Stokrotka" będzie podlegał rozwojowi i modyfikacji. Jednym z problemów jest ograniczona zdolność obecnie wykorzystywanego radaru do wykrywania maszyn takich jak FlyEye czy Warmate. Dlatego w najbliższym czasie będę testowane ze „Stokrotką” różne typy radarów. Prezes Wojciechowski poinformował, że na liście znajdą się m.in. radary ukraińskie. W przypadku gdyby nie udało się znaleźć spełniającej wymagania urządzenie, nie wyklucza on rozpoczęcia przez WB Group prac nad własnymi radiolokatorami do tego typu zastosowań.

Autor Juliusz Sabak

Źródło artykułu:Defence24
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)