AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon

AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon
13.10.2017 16:15
AS 2017: Rakietowa "Stokrotka” rusza na poligon
Źródło zdjęć: © Ukroboronprom

Podczas kijowskiej wystawy Arms and Security 2017 zaprezentowano polsko-ukraiński system rakietowy ZRN-01 "Stokrotka". Łączy on rakiety kalibru 80 mm produkcji Ukroboronprom z nowoczesnym systemem kierowania ogniem Topaz oferowanym przez WB Group. Całość niebawem rozpocznie na Ukrainie testy poligonowe.

System rakietowy ZRN-01 "Stokrotka" miał swoją premierę na tegorocznym kieleckim XXV MSPO. Na kijowskiej wystawie Arms and Security 2017 znalazł się na ekspozycji Ukroboronprom na eksponowanym miejscu – obok pojazdu opancerzonego Dozor-B i prototypu najnowszego pojazdu opancerzonego BTR-4MW1.

System ZRN-01 „Stokrotka” to efekt kooperacji należącej do WB Group spółki Arex oraz ukraińskiej firmy Artem, należącej do koncernu Ukroboronprom. System ZRN-1 wykorzystuje podwozie samochodu wysokiej mobilności STAR 265M2 w układzie 6×6, stanowiące bazę dla obrotowej podstawy uzbrojonej w dwie lotnicze wyrzutnie B8W20. Do prowadzenia ognia stosowane są rakiety niekierowane RS-80P z programowalnym zapalnikiem firmy Artem. Tego typu amunicję typu "airburst" można wykorzystać do zwalczania celów naziemnych ale również dronów, śmigłowców i innych celów powietrznych niewielkiej prędkości.

Dzięki wykorzystaniu skomputeryzowanego systemu kierowania ogniem Topaz, pobierającego dane m.in. z zainstalowanego na pojeździe radaru oraz głowicy optoelektronicznej GS400, "Stokrotka" może precyzyjnie razić cele naziemne na dystansie do 6 km oraz poruszające się na małym pułapie bezzałogowce lub śmigłowce w zasięgu do 4 km.

Zgodnie z informacjami, jakich udzielił obecny na kijowskiej wystawie Piotr Wojciechowski, prezes WB Group, system „Stokrotka” w najbliższym czasie trafi na poligon w celu przeprowadzenia testów balistycznych. Posłużą one do opracowania parametrów niezbędnych w programowaniu systemu kierowania ogniem. Następnie planowane są testy ogniowe w zakresie zwalczania celów na różnych dystansach.

System ZRN-01 "Stokrotka" będzie podlegał rozwojowi i modyfikacji. Jednym z problemów jest ograniczona zdolność obecnie wykorzystywanego radaru do wykrywania maszyn takich jak FlyEye czy Warmate. Dlatego w najbliższym czasie będę testowane ze „Stokrotką” różne typy radarów. Prezes Wojciechowski poinformował, że na liście znajdą się m.in. radary ukraińskie. W przypadku gdyby nie udało się znaleźć spełniającej wymagania urządzenie, nie wyklucza on rozpoczęcia przez WB Group prac nad własnymi radiolokatorami do tego typu zastosowań.

Autor Juliusz Sabak

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (212)