Archeolodzy odnaleźli szczątki pierwszego Brytyjczyka - samuraja. Znamy go z "Szoguna"

Archeolodzy odnaleźli szczątki pierwszego Brytyjczyka - samuraja. Znamy go z "Szoguna"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.05.2020 18:19

Historia Williama Adamsa znana jest z powieści i serialu "Szogun". Nie wszyscy jednak wiedzą, że była to postać historyczna - pierwszy Brytyjczyk, który dotarł do Japonii i dodatkowo został samurajem. Archeolodzy potwierdzili, że udało się odnaleźć jego szczątki.

Losy Williama Adamsa zostały opowiedziane w powieści "Szogun", która w 1980 roku doczekała się serialowej ekranizacji. W rolę Brytyjczyka, który trafił na służbę do szoguna Tokugawy Ieyasu wcielił się wtedy Richard Chamberlain. Powieść bardzo luźno podchodzi do historii (zmieniono nawet nazwisko Adamsa), ale mimo to archeolodzy nie przestawali szukać dowodów, które dałyby więcej informacji na temat tej niezwykłej postaci.

Grób Adamsa został odnaleziony w zeszłym roku, jednak badania DNA zostały zakończone w ostatnich tygodniach. Szczątki zostały odnalezione w pobliżu kamienia nagrobnego z napisem Miura Anjin odkrytego na wyspie Hirado w prefekturze Nagasaki.

Wstępne analizy potwierdziły, że był to mężczyzna pochodzący z północno-zachodniej Europy. Ostatnie badania pozwolił również potwierdzić, że pochodzą one z okresu pomiędzy 1590 a 1620 rokiem. Archeolodzy są zdania, że jest to wystarczający dowód, by potwierdzić tożsamość Adamsa.

Kim był William Adams

William Adams urodził się w 1564 roku i służył jako nawigator w Royal Navy. Brał udział m.in. w zniszczeniu Wielkiej Armady w 1588 roku, a następnie zaciągnął się na holenderski statek płynący na Daleki Wschód.

W 1600 roku, kiedy statki zatonęły, Adams został wyrzucony na brzeg w pobliżu Usuki, na południu Japonii. W tym czasie Kraj Kwitnącej Wiśni znajdował się w stanie wojny domowej trwającej już od ok. 150 lat.

Tokugawa Ieyasu był ostatnim z trzech przywódców, którzy liczyli się w walce o władze i formalnie utworzył szogunat w 1603 roku. Dzięki temu udało mu się ustabilizować kraj aż do 1868 roku. Adams został schwytany wraz z innymi ocalałymi i osadzony w zamku w Osace.

Ostatecznie Adams zaskarbił sobie przychylność szoguna - został mianowany samurajem, ofiarowano mu licznych niewolników oraz imię - Miura Anjin. Z czasem został również osobistym doradcą szoguna ds. dyplomatycznych i jego tłumaczem. Adams musiał pozostawić w Anglii żonę i dzieci, ale ożenił się ponownie z Japonką - Yuki, z którą miał dwójkę potomków. Kiedy szogun zezwolił mu ostatecznie na powrót to Anglii, Adams wybrał życie w Japonii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)