Nowe zaskakujące odkrycie. Mamuty zniknęły z Ziemi w straszny sposób

Nowe zaskakujące odkrycie. Mamuty zniknęły z Ziemi w straszny sposób
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.03.2020 11:12, aktual.: 04.03.2020 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad ostatnimi żyjącymi mamutami na Ziemi. Okazuje się, że żyjące na wyspie Wrangla zwierzęta były niezwykle zmutowane. Szereg wad genetycznych doprowadził do ich ostatecznego wyginięcia.

Choć większość mamutów wyginęła wraz z końcem epoki lodowcowej u schyłku plejstocenu, naukowcy są przekonani, że pozostałości tego gatunku wymarły około 4 tys. lat temu. Do tej pory pełne odtworzenie fizjonomii tych zwierząt kończyło się wyłącznie na nieudanych próbach. Eksperci z USA dokonali jednak przełomu, a wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma "Genome Biology and Evolution".

Naukowcom z kilku amerykańskich uczelni udało się "ożywić" genom stworzenia, które 4 tysiące lat temu zamieszkiwało niewielką wyspę Wrangla, znajdującą się na północno-wschodnich krańcach Rosji na Oceanie Arktycznym, między Morzem Wschodniosyberyjskim a Morzem Czukockim. Wcześniej zwierzęta zamieszkiwały niemal całą kulę ziemską. Gdy pokrywające planetę lodowce zaczęły się cofać, mamuty stopniowo wymierały. Działo się to w okresie 15 tys.-10 tys. lat temu. Przetrwać udało się jedynie niewielkiej grupie, która wyginęła wskutek endogamii.

Porównując DNA mamuta z wyspy Wrangla z genomem przedstawicieli tego gatunku, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzęta znacznie się różniły. Populacja zamieszkująca Ziemię jeszcze 4 tysiące lat temu cierpiała na szereg wad genetycznych. Badacze w "Genome Biology and Evolution" piszą między innymi o cukrzycy, wodogłowiu, obniżonej płodności, upośledzeniu rozwojowym oraz zaburzeniach węchu.

- W przypadku genomu zwierzęcia z wyspy Wrangla widać wiele błędów. Nienormalnie wysoka jest liczba genów skasowanych i niefunkcjonalnych, uszkodzonych sekwencji, retrogenów i dowodów na mutacje nonsensowne - wymienia jedna z autorek badań, Rebekah Rogers z University of North Carolina.

Przyczyna upośledzenia umysłowego i fizycznego wydaje się być jasna. W związku z niewielką ilością mamutów zamieszkujących wyspę w tamtym okresie, zwierzęta powiązane genetycznie krzyżowały się między sobą. To przełożyło się na wystąpienie wielu wad rozwojowych.

wiadomościmamutepoka lodowcowa