Aquilarhinus palimentus - dinozaur z dziobem kaczki. Paleontolodzy zaskoczeni odkryciem

Aquilarhinus palimentus - dinozaur z dziobem kaczki. Paleontolodzy zaskoczeni odkryciem

Aquilarhinus palimentus - dinozaur z dziobem kaczki. Paleontolodzy zaskoczeni odkryciem
Źródło zdjęć: © ICRA Art
Arkadiusz Stando
18.07.2019 08:54, aktualizacja: 18.07.2019 09:12

Paleontolodzy dokonali odkrycia, jakie nawet im się nie śniło. Aquilarhinus palimentus to dinozaur, z dziobem przypominającym te występujące u kaczek, a jego szczęki przypominały nożyce ogrodnicze.

Aquilarhinus palimentus - prawdopodobnie najdziwniejszy dinozaur, jakiego udało się odkryć w całej historii badań paleontologicznych. Sama jego nazwa już dużo mówi. Aquilarhinus to połączenie łacińskiego słowa "aquila" - "orzeł" z greckim "rhinos", co oznacza "nos". Natomiast nazwa gatunku "palimentus" pochodzi od łacińskich słów "łopata" i "podbródek".

Ciekawe połączenie. Paleontolodzy nie nazwali dinozaura w ten sposób przypadkowo. Zwierzęta z rzędu Aquilarhinus miały wklęsłe dzioby, natomiast w przypadku nowo odkrytego gatunku było zupełnie inaczej. Jego podbródek przypomina łopatę, czy nożyce. Do tego dochodzi jeszcze garbaty nos.

Obraz
© ICRA Art

Paleontolodzy nie bardzo są w stanie pojąć, do czego miały służyć tego typu kształty głowy. "Łopata" mogła być używana na bagnistych wówczas terenach dzisiejszego Teksasu, gdzie odkryto dinozaura. Ale to jedyna teza, a pytań pozostaje jeszcze wiele.

Aquilarhinus palimentus żył około 80 milionów lat temu. Jego dziwne ułożenie czaszki połączono z innym dinozaurem, odkrytym kilkadziesiąt lat temu. Był to Gryposaurus. Początkowo zauważano wiele podobieństwu u obu bestii, ale finalnie aquilarhinus palimentus okazał się być bardziej prymitywnym hadrozaurem.

Źródło: WhatNext

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)