Apple zyskuje, Microsoft traci

Apple zyskuje, Microsoft traci

Apple zyskuje, Microsoft traci
Źródło zdjęć: © Heisenberg Media / CC
23.07.2015 09:21, aktualizacja: 23.07.2015 10:10

Niedawno skończył się w USA III kwartał roku podatkowego, więc firmy technologiczne chwalą się swoimi wynikami finansowymi. Podczas gdy Apple informuje o wysokich zyskach, Microsoft odnotowuje stratę.

W minionym kwartale firma pod kierownictwem Tima Cooka odnotowała przychody w wysokości 49,6 miliarda dolarów, a jej zysk wyniósł 10,7 miliarda dolarów. W analogicznym okresie roku ubiegłego przychody wyniosły 37,4 miliarda dolarów, a zysk 7,7 miliarda. Wyniki finansowe Apple'a są więc lepsze niż przewidywano, a najważniejszym produktem firmy pozostaje iPhone, który sprzedał się w ciągu kwartału w ilości 47,5 milionów sztuk. Przychody ze sprzedaży smartfona Apple'a wyniosły 31,37 miliarda dolarów i były wyższe aż o 59 procent niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W minionym kwartale klienci kupili też 10,9 miliona iPadów oraz 4,8 miliona komputerów Mac.

- To był świetny kwartał. Przychody z iPhone’a zwiększyły się o 59 procent w porównaniu do ubiegłego roku, bardzo dobrze sprzedawał się też Mac, a dzięki App Store osiągnęliśmy rekordowe przychody z usług. Mieliśmy też udaną premierę Apple Watch - stwierdził Tim Cook w komunikacie prasowym. - Zainteresowanie Apple Music było niesamowite, a my nie możemy się doczekać jesiennych premier iOS 9, OS X El Capitan i watchOS 2.

Niestety Apple nie podało żadnych konkretnych danych na temat liczby sprzedanych urządzeń Apple Watch, ale Luca Maestri, dyrektor do spraw finansowych Apple, zapewnił, że sprzedaż była lepsza niż sprzedaż iPhone’a oraz iPada w ciągu pierwszych 9 tygodni od debiutu.

Podczas gdy Apple zyskuje, Microsoft traci. Firma poinformowała o pierwszej od trzech lat kwartalnej stracie finansowej. W minionych trzech miesiącach odnotowała stratę w wysokości 3,2 miliarda dolarów. Nie jest zaskoczeniem, że jest ona spowodowana głównie odpisaniem na straty całej kwoty, jaką firma wydała na przejęcie oddziału urządzeń mobilnych Nokii. A jest to kwota niebagatelna, ponieważ mówimy o 7,5 miliarda dolarów. W analogicznym okresie ubiegłego roku Microsoft zanotował zysk w wysokości 4,6 miliardów dolarów.

Nie jest też zaskoczeniem, że sprzedaż komputerów klasy PC spada, ma to też swoje odbicie w wynikach finansowych Microsoftu. W ubiegłym kwartale o 22 procent zmniejszyła się sprzedaż systemu Windows producentom OEM. Zwiększyła się za to sprzedaż telefonów Lumia, ale ponieważ klienci wybierali raczej tańsze modele, Microsoft zanotował spadek przychodów z tego tytułu.

Sukcesem Redmond był wzrost przychodów z tabletów Surface, który wyniósł 888 milionów dolarów. Jeszcze dwa lata temu tablety Microsoftu przynosiły koncernowi straty. Segment sprzętu komputerowego i do grania, w skład którego wchodzą Surface oraz Xbox, zanotował przychody rzędu 1,9 miliarda USD, czyli więcej niż prognozowano. Sukcesem okazał się być też Office 365, który zwiększył liczbę subskrybentów o prawie 3 miliony osób. Obecnie z pakietu korzysta już 15,2 miliona osób, co oznacza wzrost o 10 milionów w ciągu roku.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)