Antarktyda odsłoniła co otacza wnętrze Ziemi. Jest kolczaste
10.09.2023 22:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzięki obrazowaniu sejsmicznemu obszaru Antarktydy naukowcy odkryli co skrywa wnętrze Ziemi. Jądro naszej planety otacza niezwykła, kolczasta struktura.
Zespół badaczy Uniwersytetu Stanowego Arizony zakopał na Antarktydzie sieć sond sejsmicznych. W ten sposób naukowcy mieli nadzieję stworzyć wewnętrzny obraz południowej półkuli Ziemi. Ich szczególną uwagę przykuł obszar graniczny, pomiędzy rdzeniem, a płaszczem Ziemi.
Kolczasta struktura wokół ziemskiego jądra
Miejsce to znajduje się na głębokości 2 900 km. Tkwi tam stosunkowo cienka struktura, ale o wyraźnie odrębnych właściwościach fizycznych. Jej występowanie nie jest zaskoczeniem, ale dotychczas była postrzegana jako coś fragmentarycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że błędnie. Z badań prowadzonych na Antarktydzie wynika, że jest to regularna warstwa, która może otaczać całe ziemskie wnętrze. Ma tylko niejednorodny profil, przypominający potężne pasmo górskie.
Pozostałość basenu oceanicznego we wnętrzu Ziemi
Co najciekawsze, struktura jest obcym przybyszem, który tyko dobrze zadomowił się w tym miejscu. Według naukowców tworzy ją fragment starożytnej skorupy oceanicznej. Opadł on do granic możliwości, zakopywany przez ścierające się ze sobą płyty tektoniczne.
Odkrycie geologów wymaga dalszych badań, ale może rozwiązać wiele tajemnic planety Ziemia.
Niezwykła struktura wydaje się regulować transport ciepła z jądra planety. W ten sposób jej obecność może być istotna dla ziemskiego pola magnetycznego. Badacze sugerują nawet, że to ona odpowiada rozkład aktywności wulkanicznej na powierzchni Ziemi.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski