Anielskie skrzydło – okrutna choroba. Przyczyniasz się do niej karmiąc ptaki chlebem

Anielskie skrzydło – okrutna choroba. Przyczyniasz się do niej karmiąc ptaki chlebem

Anielskie skrzydło – okrutna choroba. Przyczyniasz się do niej karmiąc ptaki chlebem
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
Karolina Modzelewska
17.01.2020 09:55, aktualizacja: 17.01.2020 10:06

Dokarmianie ptaków chlebem jest powszechną praktyką. Szczególnie zimą, kiedy wydaje nam się, że ptaki potrzebują dodatkowego wsparcia. Problem w tym, że takie działanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Może doprowadzić do rozwinięcia poważnej choroby.

Anielskie skrzydło to zwyrodnienie stawów, na skutek którego dochodzi do deformacji skrzydeł. Wykrzywiają się i odstają od ciała ptaka. Znajdujące się na nich pióra nie układają się wzdłuż ciała i zaczynają odstawać na zewnątrz. Zwyrodnienie może dotyczyć jednego lub obydwu skrzydeł.

Jedną z głównych przyczyn powstawania schorzenia jest dieta uboga w mangan, wapń, witaminę E i witaminę D, a bogata w węglowodany i białka. Dlatego ptakom szkodzi popularny chleb, który tak chętnie im rzucamy i przyczynia się do rozwoju choroby.

Szansa na wyleczenie

Dorosłe ptaki, których skrzydła uległy zniekształceniu, już nigdy nie będą latać. W ich przypadku choroba jest nieuleczalna. U młodych ptaków można zapobiec rozwojowi choroby i przywrócić prawidłowe ułożenie skrzydła. Wymaga to jednak jego mechanicznego usztywnienia.

Anielskie skrzydło to nie jedyna z chorób, którą wywołuje dokarmiane ptaków chlebem. Dieta bogata w białe pieczywo może również wywoływać kwasicę (organizm gromadzi wówczas zbyt dużo kwasów), uszkodzenia nerek, odwodnienie organizmu, ale też biegunkę i zatrucia pokarmowe. Dokarmiając ptaki w ten sposób, możemy im bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)