Amazonia umiera? "Zielone płuca Ziemi" uwalniają już więcej CO2 niż pochłaniają

Co dalej z lasami deszczowymi?
Co dalej z lasami deszczowymi?
Źródło zdjęć: © Pexels | Nuno Fangueiro

15.07.2021 19:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomiary wykonane przez samoloty analizujące powietrze nad Amazonią potwierdziły, że lasy deszczowe przechodzą bardzo niebezpieczną metamorfozę. Nie pochłaniają i nie magazynują już tyle gazów cieplarnianych co kiedyś.

W najnowszej publikacji autorstwa naukowców z brazylijskiego National Institute for Space Research (INPE), zawarto wyniki pomiarów stężenia dwutlenku węgla bezpośrednio nad Amazonią. Odkryto, że w związku z pożarami oraz karczowaniem ogromnych obszarów, tereny w głębi Ameryki Południowej uwalniają coraz więcej gazów cieplarnianych i jednocześnie, coraz mniej ich magazynują.

Podejrzenia co do takiego stanu rzeczy pojawiały się już wcześniej, ale dopiero ostatnie badanie było na tyle dokładne, aby traktować je w pełni poważnie. Zespół fizyków i chemików pod kierownictwem Luciany Gatti, zaprojektował cztery "walizki" z przyrządami pomiarowymi, które rozesłali do czterech miejsc wewnątrz lasu deszczowego.

Głównym elementem aparatury były szklane pojemniki o wielkości butelki. Lokalni piloci zabierali ze sobą sprzęt na pokłady samolotów i w czasie lotów na wysokościach od 300 do 4400 metrów, zbierali próbki powietrza. Walizki były następnie przesyłane do laboratoriów. I tak, co dwa tygodnie przez… osiem lat. Wcześniej badania atmosfery prowadzono głównie przez satelity, ale w związku z częstym zachmurzeniem Ameryki Południowej, metoda ta nigdy nie była zbyt dokładna.

W trakcie eksperymentu prowadzonego od 2010 do 2018 roku, zgromadzono ponad 600 "profili atmosferycznych". Odkryto w ten sposób, że emisja dwutlenku węgla na wschodzie Amazonii – gdzie wylesianie jest bardziej intensywne – jest wyraźnie wyższa niż na zachodzie. Regiony bliżej ludzkich osiedli, gdzie najchętniej wycinano drzewa i tworzono pastwiska, stały się regularnym emiterem gazów cieplarnianych.

Gatti alarmuje: "Południowy wschód jest wylesiony w 28 procentach i stracił 24 procent wilgotności, natomiast temperatury w sierpniu i wrześniu zmieniły się o 3,1 stopnia (…) To niewiarygodne, jak na tropikalnej szerokości geograficznej występuje taka zmiana temperatury. Czy to nadal las deszczowy"?

Więcej informacji znajdziesz w oryginalnej publikacji: L. V. Gatti, L. Basso, J. Miller, Amazonia as a carbon source linked to deforestation and climate change, "Nature" vol. 595, www.nature.com/articles/s41586-021-03629-6

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (103)
Zobacz także