Aktywność wulkanów na Księżycu. Ciekawe odkrycie sprzed 120 milionów lat
06.09.2024 09:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najnowsze badania przeprowadzone na próbkach Księżyca, zebranych przez misję Chang’e-5 Chińskiej Akademii Nauk, dostarczają dowodów na występowanie na nim aktywności wulkanicznej sprzed zaledwie 120 milionów lat. Odkrycie to zaskakuje naukowców, ponieważ wskazuje na znacznie młodszą historię wulkaniczną Srebrnego Globu niż wcześniej sądzono.
Najnowsze badania dotyczące próbek Księżyca, zebranych przez misję Chang’e-5 w grudniu 2020 roku, rzucają nowe światło na jego geologiczną przeszłość. Z analizy prawie 2 kilogramów materiału okazało się, że aktywność wulkaniczna Księżyca mogła trwać znacznie dłużej niż sądzono, sięgając zaledwie 120 milionów lat wstecz. Odkrycie to, opublikowane w czasopiśmie "Science", zmienia nasze rozumienie historii geologicznej Srebrnego Globu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.
Co znalazło się w próbkach z badań?
W próbkach, profesor Yuyang He z Chińskiej Akademii Nauk oraz jego zespół znalazły się liczne szklane kuleczki, w tym trzy, które – jak wykazano – są pochodzenia wulkanicznego i datowane na 123 ± 15 milionów lat temu. Jest to najmłodsza potwierdzona dotąd aktywność wulkaniczna na Księżycu, potwierdzona metodą datowania radioizotopowego. Takie odkrycie wskazuje, że w czasach, gdy na Ziemi żyły dinozaury, jak Utahraptor czy Deinonychus, na Księżycu wciąż zachodziły procesy geologiczne.
Profesor He podkreślił, że odkryta aktywność wulkaniczna musiała mieć ograniczoną skalę, co tłumaczy, dlaczego nie została wcześniej wykryta przez zdalne techniki obserwacyjne. To odkrycie otwiera nowe pytania dotyczące tego, jak długo Srebrny Glob mógł pozostawać geologicznie aktywny i jakie procesy pozwoliły na utrzymanie tej aktywności przez miliardy lat.
Najnowsze odkrycie to krok do kolejnych badań nad Księżycem?
Misja Chang’e-5, dostarczając próbki z Księżyca, nie tylko wzbogaciła naszą wiedzę na temat jego geologii, ale także zainicjowała nowe ścieżki badań nad historią naturalnego satelity Ziemi. Odkrycia te nie tylko zapewniają głębszy wgląd w ewolucję Księżyca, ale także mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia historii geologicznej innych ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym.