Chińska sonda wróciła na Ziemię. Przywiozła próbki z niewidocznej strony Księżyca

Chiny kontynuują podbój Księżyca
Chiny kontynuują podbój Księżyca
Źródło zdjęć: © Lviatour, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
oprac. KMO

25.06.2024 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińska sonda kosmiczna Chang'e 6, po pomyślnym zakończeniu swojej misji, powróciła na Ziemię w ostatni wtorek, przynosząc ze sobą pierwsze próbki skał i gleby, które zostały zebrane z niewidocznej dla nas strony Księżyca. Informacje te zostały przekazane przez media w Chińskiej Republice Ludowej.

Badacze, którzy z niecierpliwością oczekiwali na powrót sondy, mają nadzieję, że wśród zebranych materiałów znajdują się skały wulkaniczne, które powstały około 2,5 miliona lat temu. To mogłoby dostarczyć im cennych informacji na temat historii geologicznej Księżyca.

Naukowcy są również pełni optymizmu, że dzięki analizie przywiezionych materiałów będą mogli dowiedzieć się więcej o różnicach geologicznych między widoczną a niewidoczną stroną Księżyca. Ponadto, mają nadzieję, że wśród zebranych próbek znajdują się skały, które noszą ślady po uderzeniach meteorytów.

W ciągu ostatnich kilku lat, Chiny przeprowadziły szereg udanych misji na Księżyc. W ramach tych misji, za pomocą sondy Chang’e 5, pobrano próbki z widocznej z Ziemi strony Księżyca. Warto zauważyć, że również amerykańskie i sowieckie misje księżycowe koncentrowały się na pobieraniu próbek wyłącznie z tej strony naturalnego satelity Ziemi.

Misja sondy Chang’e 6 rozpoczęła się 3 maja. Cała podróż trwała 53 dni, podczas których sonda przemierzyła setki tysięcy kilometrów, aby dotrzeć do Księżyca, zebrać próbki i bezpiecznie wrócić na Ziemię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)