Akcja nad Bałtykiem. Saperzy unieszkodliwią minę. Seria zakazów nad polskim morzem

Akcja nad Bałtykiem. Saperzy unieszkodliwią minę. Seria zakazów nad polskim morzem

Akcja nad Bałtykiem. Saperzy unieszkodliwią minę. Seria zakazów nad polskim morzem
Źródło zdjęć: © Flickr
16.06.2020 11:14, aktualizacja: 16.06.2020 11:29

Trwa operacja nad Bałtykiem. Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża neutralizuje minę morską z czasów II wojny światowej, która zalega przy wejściu do portu w Gdyni. W związku z akcją, nad polskim morzem wprowadzono liczne ograniczenia.

Od około godziny 8:00 Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadza akcję polegającą na wydobyciu i unieszkodliwieniu miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do gdyńskiego portu. Niewybuch ma zostać odholowany około trzech mil morskich w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zdetonowany.

Służby poinformowały, że mina posiada ładunek o ogromnej sile rażenia. W związku z niebezpieczeństwem, na czas neutralizacji niewybuchu, wprowadzono specjalną strefę bezpieczeństwa o promieniu liczącym blisko 11 kilometrów. Odcinek obejmuje linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.

Według informacji Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Marynarki Wojennej RP (które są odpowiedzialne za całą akcję), operacja ma potrwać około siedmiu godzin.

Seria zakazów w Gdyni

W Gdyni od rana obowiązuje szereg obostrzeń. Wprowadzony został m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta. Wyznaczono również specjalną strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Objęte zostały nią między innymi: plaże w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego oraz fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.

W strefie rażenia obowiązuje zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzeni, a także zakaz opuszczania budynków i podchodzenia do okien.

Ponadto w Sopocie, Gdańsku i w Rewie obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli. Nie można także pływać jachtami na odcinku Rewa-Westerplatte oraz przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

Władze miasta apelują do mieszkańców o zastosowanie się do obostrzeń oraz poleceń służb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)