AI ulepszyła słynne nagranie. Prawda wyszła na jaw
Eksperci postanowili skorzystać z możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja, aby poprawić jakość popularnego nagrania z 1967 r., które rzekomo uchwyciło postać Wielkiej Stopy. Nagranie, wywołujące liczne kontrowersje i pytania na przestrzeni lat, zostało zarejestrowane w Bluff Creek w Kalifornii. Niektórzy uważają je za fałszerstwo, jednak zastosowanie nowoczesnych technologii w jego analizie pozwala na nowo spojrzeć na to, co faktycznie przedstawia.
Pierwsze nagranie, które miało uchwycić Wielką Stopę, tajemniczą istotę, będącą według niepotwierdzonych relacji mieszkańcem pasma Gór Skalistych na pograniczu USA i Kanady, zostało nakręcone 20 października 1967 r. Nagrali je Roger Patterson oraz Robert Gimlin. Na filmie widoczna jest postać, która dynamicznie porusza się po lesie Six Rivers i w pewnym momencie odwraca twarz ku kamerze.
AI poprawiła nagranie Wielkiej Stopy
Nagranie często było przedstawiane jako jedno z dowodów na istnienie tajemniczego stworzenia. Jednakże niska jakość materiału uniemożliwiała dostrzeżenie detali, które mogłyby wesprzeć bądź podważyć tę teorię. W związku z tym specjaliści postanowili ponownie przeanalizować materiał z pomocą sztucznej inteligencji, co, jak donosi serwis IFL Science, pozwoliło uzyskać wyraźniejszy obraz, umożliwiający dokładniejszą ocenę szczegółów.
Wielka Stopa, znana również jako "człowiek z lasu", według licznych przekazów zamieszkuje tereny Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od ogromnych śladów, które rzekomo pozostawia. Niemniej większość historii o niej nigdy nie została zweryfikowana. Często osoby próbujące dowieść jej istnienia odkrywały kogoś w przebraniu zwierzęcia. Podobne przypuszczenia powstały w odniesieniu do materiału z 1967 r., mimo że jego twórcy, Patterson i Gimlin, twierdzili, że długo śledzili istotę, zanim zdołali ją nagrać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Analizy śladów sierści i odcisków przypisywanych Wielkiej Stopie często ukazywały, że w rzeczywistości mogą one należeć do niedźwiedzi lub psów. Wersja filmu poprawiona przez sztuczną inteligencję, udostępniona na Twitterze przez Rowana Cheunga, również podaje w wątpliwość legendę. Udoskonalenie jakości obrazu sprawiło, że widoczna na nagraniu "Wielka Stopa" wygląda jak człowiek ubrany w kostium goryla. Komentujący wskazują, że strój taki można znaleźć w sklepach z przebraniami na Halloween. Zauważono również szczegóły podobne do pasków czy sprzączek, co sugeruje sztuczne pochodzenie widocznej postaci. Mimo to, nadal istnieją osoby przekonane, że materiał pokazuje legendarne stworzenie.
Sztuczna inteligencja stanowi wsparcie dla naukowców w rozwikłaniu wielu zagadek i prowadzeniu ważnych badań. Korzysta się z niej w różnych dziedzinach nauki, nie tylko do poprawy jakości materiałów wideo. Przykładem są działania zespołu z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL), który opracował algorytm pozwalający na automatyczne odszyfrowanie starożytnych języków bez potrzeby znajomości innych powiązanych języków.