Agencja ONZ: Rosja winna śmierci 298 osób. Zestrzeliła pasażerski samolot
Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która jest wyspecjalizowaną agencją ONZ, uznała Rosję odpowiedzialną za zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. Śledztwo wykazało, że samolot został trafiony rakietą ziemia-powietrze Buk.
Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która jest agencją ONZ, orzekła, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie boeinga 777 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą w 2014 roku. Federacja Rosyjska naruszyła tym samym zakaz stosowania broni przeciwko samolotom cywilnym, co doprowadziło do śmierci 298 osób.
ICAO: Federacja Rosyjska nie przestrzegała zobowiązań
"Federacja Rosyjska nie przestrzegała zobowiązań w sferze międzynarodowego prawa lotniczego, gdy w 2014 r. został zniszczony (samolot wykonujący lot) MH17 (malezyjskich linii lotniczych) Malaysia Airline" – napisało w oświadczeniu ICAO, która ma siedzibę w Kanadzie.
"To historyczny moment w dążeniu do prawdy, sprawiedliwości i odpowiedzialności za ofiary zestrzelenia lotu MH17 oraz ich rodziny i bliskich" – powiedziała australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje telewizja "ABC News". Jak podają, Rosja do tej pory nie przyznała się, by miała związek z tym wydarzeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Rosja poniesie konsekwencje?
Samolot Malaysia Airlines, lot MH17, wystartował z Amsterdamu do Kuala Lumpur 17 lipca 2014 roku i został 18 lipca 2014 r. zestrzelony przez rakietę ziemia-powietrze Buk produkcji rosyjskiej nad terytorium wschodniej Ukrainy, kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, z którymi walczyły wówczas siły ukraińskie. W katastrofie zginęło 298 osób, wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie - w tym 196 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 38 Australijczyków.
Australia i Holandia, które zainicjowały sprawę w ICAO w 2022 roku, domagają się, aby Rosja rozpoczęła negocjacje dotyczące odszkodowań. "Decyzja jest ważnym krokiem w kierunku ustalenia prawdy i osiągnięcia sprawiedliwości oraz odpowiedzialności za wszystkie ofiary lotu MH17" – przekazał holenderski minister spraw zagranicznych Caspar Veldkamp.
ICAO, choć nie ma władzy regulacyjnej, wywiera moralny wpływ i ustala globalne standardy lotnictwa, które są powszechnie przyjmowane przez 193 państwa członkowskie.
Moskwa już wcześniej odmówiła ekstradycji skazanych
W listopadzie 2022 roku holenderski sąd skazał dwóch Rosjan i jednego Ukraińca zaocznie za ich udział w ataku na pasażerski samolot malezyjskich linii lotnicznych. Moskwa określiła wyrok jako "skandaliczny" i odmówiła ekstradycji swoich obywateli.
"Wzywamy Rosję do wzięcia odpowiedzialności za ten przerażający akt przemocy i dokonania reparacji za swoje rażące postępowanie, zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego" – mówiła Penny Wong telewizji "ABC News".
Jak podają zagraniczne media, międzynarodowi śledczy z Holandii, Australii, Malezji, Belgii i Ukrainy uznali w 2023 r., że istnieją "mocne poszlaki" na to, że to rosyjski przywódca Władimir Putin mógł zatwierdzić dostarczenie rakiety, która zestrzeliła samolot.