Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje

Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje22.08.2019 14:52
Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Zgodnie z obowiązującym prawem, niemal każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego musi uiszczać opłatę za abonament RTV 2019. Kto jest zwolniony z opłaty? Jakie są zasady i kary za nieterminowe opłaty? Podsumowujemy najważniejsze informacje.

Osoby będące w posiadaniu odbiornika radiowego lub telewizyjnego są zobowiązane do opłaty abonamentu RTV. W 2019 r. są to koszty:

  • 7 zł za każdy miesiąc w przypadku odbiornika radiofonicznego (84 zł za 12 miesięcy)
  • 22,70 zł każdy miesiąc w przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego (272,40 zł za 12 miesięcy).

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł.

Abonament RTV 2019 - na jaki numer konta wpłacać?

Abonament RTV 2019 można opłacić w każdej placówce pocztowej lub przez stronę Poczty Polskiej. Numer rachunku jest nadawany indywidualnie każdemu abonamentowi przy rejestracji odbiornika.

Zobacz też: Pierwszy wywiad z reż. nowego "Wiedźmina"

Abonament RTV 2019 - jak skorzystać ze zniżek?

Osoby, które do 25 stycznia 2019 r. uiściły opłatę abonamentową za cały rok, otrzymały 10-procentową zniżkę. Warto o tym pamiętać, płacąc również abonament w przyszłym roku, ponieważ zniżka za opłatę za rok z góry wciąż będzie obowiązywać.

Zniżki możemy również otrzymać płacąc za kilka miesięcy z góry, nie tylko za cały rok. Dzięki temu z rabatów można skorzystać w dowolnym momencie w roku.

Abonament RTV 2019 - kto jest zwolniony z opłaty?

Osoby uprawnione do zwolenianina od opłat abonamentowych powinny przedstawić w urzędzie pocztowym odpowiedni dokument poświadczający prawo do zwolnienia z opłat. Osobami uprawniony są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienie z opłaty będzie obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym zostały dopełnione formalności.

Jak złożyć wniosek o umorzenie opłat za abonament RTV

Zgodnie z przepisami prawa, umorzenia lub rozkładanie na raty zaległych opłat za abonament, na wniosek abonenta może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym względy społeczne czy przyczyny losowe.

Taki wniosek można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP2, w Kancelarii Biura KRRiT - osobiście lub drogą pocztową.

Wysokość opłat abonamentowych w 2020 roku

Na stronie Poczty Polskiej pojawił się już cennik opłat abonamentowych w 2020 roku. Koszt abonamentu za jeden miesiąc się nie zmieni. Na stronie można również zobaczyć, jak wyglądają zniżki przy opłaceniu kilku miesięcy z góry.

Należy pamiętać, że każda osoba, która nie jest uprawniona do zwolnienia z opłat, a jednocześnie jest w posiadaniu odbiornika radiowego i/lub telewizyjnego musi uiszczać opłatę abonamentową.

Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Abonament RTV płacimy za posiadanie odbiornika i możliwość z niego korzystania, nie zaś za emitowane treści. Tak więc nawet np. nie oglądając telewizji, powinniśmy tę opłatę uiszczać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)