Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje

Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje

Abonament RTV 2019. Wysokość opłat, zasady, kary i inne ważne informacje
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.08.2019 14:52

Zgodnie z obowiązującym prawem, niemal każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego musi uiszczać opłatę za abonament RTV 2019. Kto jest zwolniony z opłaty? Jakie są zasady i kary za nieterminowe opłaty? Podsumowujemy najważniejsze informacje.

Osoby będące w posiadaniu odbiornika radiowego lub telewizyjnego są zobowiązane do opłaty abonamentu RTV. W 2019 r. są to koszty:

  • 7 zł za każdy miesiąc w przypadku odbiornika radiofonicznego (84 zł za 12 miesięcy)
  • 22,70 zł każdy miesiąc w przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego (272,40 zł za 12 miesięcy).

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł.

Abonament RTV 2019 - na jaki numer konta wpłacać?

Abonament RTV 2019 można opłacić w każdej placówce pocztowej lub przez stronę Poczty Polskiej. Numer rachunku jest nadawany indywidualnie każdemu abonamentowi przy rejestracji odbiornika.

Abonament RTV 2019 - jak skorzystać ze zniżek?

Osoby, które do 25 stycznia 2019 r. uiściły opłatę abonamentową za cały rok, otrzymały 10-procentową zniżkę. Warto o tym pamiętać, płacąc również abonament w przyszłym roku, ponieważ zniżka za opłatę za rok z góry wciąż będzie obowiązywać.

Zniżki możemy również otrzymać płacąc za kilka miesięcy z góry, nie tylko za cały rok. Dzięki temu z rabatów można skorzystać w dowolnym momencie w roku.

Abonament RTV 2019 - kto jest zwolniony z opłaty?

Osoby uprawnione do zwolenianina od opłat abonamentowych powinny przedstawić w urzędzie pocztowym odpowiedni dokument poświadczający prawo do zwolnienia z opłat. Osobami uprawniony są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienie z opłaty będzie obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym zostały dopełnione formalności.

Jak złożyć wniosek o umorzenie opłat za abonament RTV

Zgodnie z przepisami prawa, umorzenia lub rozkładanie na raty zaległych opłat za abonament, na wniosek abonenta może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym względy społeczne czy przyczyny losowe.

Taki wniosek można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP2, w Kancelarii Biura KRRiT - osobiście lub drogą pocztową.

Wysokość opłat abonamentowych w 2020 roku

Na stronie Poczty Polskiej pojawił się już cennik opłat abonamentowych w 2020 roku. Koszt abonamentu za jeden miesiąc się nie zmieni. Na stronie można również zobaczyć, jak wyglądają zniżki przy opłaceniu kilku miesięcy z góry.

Należy pamiętać, że każda osoba, która nie jest uprawniona do zwolnienia z opłat, a jednocześnie jest w posiadaniu odbiornika radiowego i/lub telewizyjnego musi uiszczać opłatę abonamentową.

Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Abonament RTV płacimy za posiadanie odbiornika i możliwość z niego korzystania, nie zaś za emitowane treści. Tak więc nawet np. nie oglądając telewizji, powinniśmy tę opłatę uiszczać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)