Sieć 6G już wkrótce. Ruszyły pierwsze prace

Sieć 6G już wkrótce. Ruszyły pierwsze prace

Sieć 6G już wkrótce. Ruszyły pierwsze prace
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska
15.07.2019 16:08, aktualizacja: 15.07.2019 16:19

Sieć 5G jeszcze na dobre nie zagościła w naszych domach, a już ruszyły pierwsze prace nad 6G. Dzięki niej można będzie przesyłać dane z prędkością 1 terabajta na sekundę, co stwarza zupełnie nowe możliwości wykorzystania technologii w życiu codziennym.

Jak podaje tygodnik Computerworld prace trwają m.in. na University of Santa Barbara, gdzie specjalnie stworzona grupa ComSenTer (Center for Converged TeraHertz Communications and Sensing) dopracowuje ostatnie detale związane z siecią 6G.

Prace realizuje również Samsung, który w maju utworzył nową grupę - Advanced Communications Research Center w Seulu. Jednym z jej priorytetów są badania nad siecią 6G.

Sieć 6G w Unii Europejskiej

Pomimo tego, że sieć 5G jest dopiero wprowadzana w Europie, Komisja Europejska już zaleciła prace badawcze nad rozwojem 6G. Współpraca ma dotyczyć "Smart Networks and Services". Internet przyszłości będzie tworzony m.in. przez takie firmy jak: Nokia, Orange, Huawei, Ericsson, Telenor i Telecom Italia. Ma być dostępny do 2030 roku.

Gorączka 6G dotarła nawet do Bell Labs – kultowej, amerykańskiej instytucji badawczo-rozwojowej. Zdaniem wiceprezesa ds. badań i technologii w Bell Labs - Lauri Oksanena wraz z technologią 6G "pojawia się przyszły świat". Oksanen stwierdził również, dzięki sieci 6G dojdzie do integracji świata fizycznego i biologicznego ze światem cyfrowym.

Do czego wykorzystamy sieć 6G?

Połączenie różnych światów poprzez technologię daje wiele możliwości. W artykule opublikowanym przez Razvana Stoica i Giuseppe de Abreu z Cornell University, dostrzeżone zostały perspektywy wykorzystania sieci 6G do generowania i przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym.

Wśród najważniejszych zastosowań 6G wymienia się przede wszystkim optymalizację sieci, monitorowanie i planowanie rynków finansowych, usprawnienie działania służby zdrowia, ale także „prognozowanie”, czyli zdolność do przewidywania i reagowania na zdarzenia w miarę ich występowania - na niespotykaną wcześniej skalę. To z kolei może okazać się przydatne w transporcie.

Jaka będzie przyszłość 6G?

Trudno wyobrazić sobie przebieg prac nad 6G, skoro tak naprawdę sieć 5G wciąż stanowi abstrakcję dla wielu z nas. Zanim dotrze do większości europejskich miast minie sporo czasu. Jeszcze więcej będzie go potrzeba w przypadku wsi.

W Polsce nadal istnieją miejsca, gdzie nie ma stałego łącza, a zasięg LTE jest po prostu fikcją. Wprowadzenie sieci 6G jest ciekawą wizją przyszłości, w której kontrolujemy otaczający nas świat za pomocą wszechobecnych czujników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)