200 mln euro na europejski czołg przyszłości

200 mln euro na europejski czołg przyszłości

Grafika czołgu przyszłości
Grafika czołgu przyszłości
Bolesław Breczko
16.10.2020 12:12

Francja i Niemcy planują wydać 200 mln euro na zaprojektowanie europejskiego czołgu nowej generacji.

Francja i Niemcy planują zainwestować 200 mln euro w projekt MGCS (Main Ground Combat System, czyli podstawowy system walki lądowej), zwany popularnie czołgiem przyszłości. Ma być to kwota wydana na ten projekt tylko w 2021 roku. Fundusze pozwolą trzem głównym wykonawcom, francuskiemu Nexterowi oraz niemieckim Rheinmetall i KMW na rozpoczęcie fazy budowy demonstratora technologii.

Demonstrator technologii dla europejskiego czołgu przyszłości ma zostać zaprezentowany w latach 2021-25, a do 2028 ma powstać prototyp. Jeśli projekt nie opóźni się znacznie, to dostawy pojazdu mają rozpocząć się w roku 2035.

MGCS, oprócz wspomnianego czołgu, ma być też platformą dla szeregu innych pojazdów, w tym bezzałogowych platform bojowych.

W przyszłości Niemcy wozy MGCS zastąpią niemieckie czołgi Leopard 2 oraz francuskie Leclerc, które weszły do służby w latach 80. ubiegłego wieku.

Całkowity koszt europejskiego czołgu przyszłości jest szacowany na 1,5 miliarda euro. W kwietniu 2020 prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska również chce dołączyć do projektu MGCS. Wcześniej Die Welt pisał, że Niemcy i Francja wykluczają Polskę z projektów zbrojeniowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (346)