Boeing będzie budował działa laserowe z General Atomics

Działo laserowe umieszczone na pojeździe terenowym
Działo laserowe umieszczone na pojeździe terenowym
Bolesław Breczko

14.10.2020 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwie amerykańskie firmy z sektora obronnego, Boeing i General Atomics weszły we współpracę w celu budowy przeciwlotniczego działa laserowego.

13 października firmy Boeing i General Atomics oznajmiły rozpoczęcie współpracy, w ramach której zbudują działo laserowe o mocy 100 kilowatów z możliwością rozbudowania go do mocy 250 kw. Broń ma być możliwa do zainstalowania na istniejących platformach (pojazdy, okręty) lub działać niezależnie.

General Atomics będzie odpowiedzialne za laser, baterie i system chłodzenia, a Boeing dostarczy oprogramowanie oraz system celowania do namierzania i śledzenia celów.

Jest to kolejny projekt broni laserowej rozwijany przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Nad podobną bronią o roboczej nazwie HEL TVD pracują też firmy Lockheed Martin i Dynetics, które budują laser o mocy 100 kw z możliwością rozwinięcia jej do 300 kw.

Nowa klasa broni laserowych ma przede wszystkim służyć obronie przed szybko poruszającymi się pociskami powietrze-ziemia oraz przeciwko lotnictwu przeciwnika. Przewagą laserów nad pociskami konwencjonalnymi w tej roli jest prawie natychmiastowy kontakt z celem (z prędkością światła).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)