100 tys. mieszkańców Łodzi będzie w zasięgu światłowodów Dialogu

100 tys. mieszkańców Łodzi będzie w zasięgu światłowodów Dialogu

100 tys. mieszkańców Łodzi będzie w zasięgu światłowodów Dialogu
Źródło zdjęć: © Dialog
15.10.2010 18:35, aktualizacja: 18.10.2010 09:33

Dialog podpisał umowę o dofinansowanie projektu Rozbudowa regionalnej sieci szerokopasmowej Telefonii Dialog w województwie łódzkim. Przedsięwzięcie zajęło pierwsze miejsce w konkursie wniosków o dotację Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Projekt Dialogu dotyczy budowy szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej w technologii pasywnej sieci optycznej FTTH (ang. _ Fiber to the Home _, czyli światłowód do domu) - na obszarze łódzkich osiedli Widzew i Olechów. Docelowo przedsięwzięcie obejmie około 22,5 tys. lokali. Dodatkowo, w ramach projektu, w okolicach Łodzi rozbudowana zostanie radiowa szerokopasmowa sieć dostępowa. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2011 roku. Całościowy koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 13 mln zł, w tym wartość dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach RPO - ponad 4,6 mln zł.

Dialog realizuje już w Łodzi, na osiedlu Retkinia, projekt budowy szerokopasmowej sieci w technologii PON i doprowadzenia światłowodów wprost do domów klientów. Docelowo w zasięgu budowanej infrastruktury znajdzie się około 19 tys. mieszkań osiedla Retkinia, jego zakończenie planowane jest również na 2011 rok. To część największego w Polsce projektu wdrożenia usług w oparciu o pasywną sieć optyczną (PON), na który Dialogowi przyznano unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Realizacja obydwu projektów oznacza objęcie infrastrukturą światłowodową około 41,5 tys. lokali, czyli około 100 tys. (13%) mieszkańców Łodzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)