Życie z połową mózgu jest możliwe. Może też być całkiem normalne
Zdumiewające historie o ludziach prowadzących stosunkowo normalne życie z uszkodzonymi lub brakującymi fragmentami mózgu wydają się przeczyć logice. Jednak nowe badania dowodzą, że nie jest to aż tak zaskakujące.
Nowe badania dowodzą, że mózg posiada zdolności, które w zdumiewająco krótkim czasie pozwalają mu na regenerację i dostosowanie się do zupełnie nowej sytuacji. Nawet gdy ta sytuacja jest tożsama z utratą lub uszkodzeniem części tego organu.
Osoby z uszkodzeniami mózgu świetnie sobie radzą
Zdaniem Dorit Kliemann z California Institute of Technology, spotykając takie osoby po raz pierwszy trudno zauważyć, że jest z nimi coś nie tak.
- Kiedy siedzę przed komputerem i widzę obrazy wykonane metodą rezonansu magnetycznego (MRI) przedstawiające tylko połowę mózgu, nadal dziwie się, że ten obraz pochodzi od tej samej osoby, którą właśnie widziałam spacerującą i rozmawiającą – zaznacza Kliemann.
W badaniu przeprowadzonym przez Kliemann uczestniczyło sześć osób. Łączyło je to, że każda z nich nie posiadała jednej z półkul mózgowych i została poddana hemisferektomii, czyli zabiegowi odłączenia jednej z półkul.
- To naprawdę zdumiewające, co mogą zrobić ci pacjenci. Tak, napotykają na wyzwania, ale ich zdolności poznawcze nadal bardzo dobrze działają – zaznacza Kliemann.
Intrygujące wyniki badania
Skany sześciu uczestników badania porównano z obrazami MRI zdrowych osób, które posiadają całą półkulę mózgową. Wyniki badania były zaskakujące. Kliemann oraz jej współpracownicy odkryli, że wzorce aktywności mózgu w stanie spoczynku u osób z połową mózgu są bardzo podobne do wzorców u osób zdrowych.
Zespół badaczy zauważył jedną istotną różnicę. Osoby, które przeszły hemisferektomię, posiadały znacznie więcej połączeń pomiędzy sieciami mózgowymi. Sieci te wpływają m.in. na uwagę, emocje, pamięć itp.
Badania sugeruje, że tworzące się sieci mają wielozadaniowy charakter. Ich większa liczba pozwala na zachowanie funkcji poznawczych oraz świadomości. Naukowcy planują już kolejne analizy, które mogą pomóc w odkryciu skutecznych metod leczenia urazów mózgu.