Życie mogło trafić na Wenus z Ziemi za sprawą asteroidy

Życie mogło trafić na Wenus z Ziemi za sprawą asteroidy

Asteroida (16) Psyche jest nazywana potocznie "żyłą złota".
Asteroida (16) Psyche jest nazywana potocznie "żyłą złota".
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska
25.09.2020 14:37, aktualizacja: 01.03.2022 13:58

Jeśli na Wenus faktycznie istnieje życie, mogło tam trafić z Ziemi. Najnowsze badania sugerują, że żywe organizmy najprawdopodobniej znalazły się na planecie za sprawą asteroidy, która poruszając się po niebie, zgromadziła na sobie mikroby.

W zeszłym tygodniu naukowcy informowali o odkryciu potencjalnych śladów życia na Wenus. Zauważyli fosfinę gazową w atmosferze, która ich zdaniem może dowodzić występowania mikrobów na planecie.

Nowa teoria o życiu na Wenus

Jeśli wspomniane mikroby istnieją, mogą pochodzić z Ziemi. Jedna z teorii zakłada, że mikroby dotarły w kosmos po uderzeniu ogromnej komety lub asteroidy w naszą planetę. Liczne fragmenty ziemskiego materiału zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, a następnie uwięzione w innych skałach pod wpływem działania różnych reakcji.

Wiele gatunków drobnoustrojów charakteryzuje się ogromną odpornością. Dlatego eksperci uważają, że niektóre z nich mogły przetrwać trudną podróż międzyplanetarną w nienaruszonym stanie.

Nie zawsze konieczne jest uderzenie komety czy meteoru. W nowym badaniu Amir Siraj i Avi Loeb z Harvard University sugerują, że bliski przelot asteroidy po niebie również może przyczynić się do przenoszenia mikrobów. Ich badania zostały zainspirowane m.in. przelotem meteoru w lipcu 2017 roku, który rozświetlił niebo nad Australią Zachodnią i Australią Południową, a następnie powrócił do przestrzeni kosmicznej.

Życie przeniesione z Ziemi

Tak zachowujące się asteroidy mogą potencjalnie przenosić życie. Eksperci ustalili, że meteor z lipca 2017 r. prawdopodobnie pochłonął około 10000 kolonii drobnoustrojów w czasie swojego pobytu na naszym niebie. Po ogłoszeniu informacji o zauważeniu śladów fosfiny na Wenus zespół jeszcze raz przyjrzał się zgromadzony danym.

Naukowcy ustalili, że w ciągu ostatnich 3,7 miliardów lat (okres, w którym pas asteroid znajdował się w stabilnym stanie), co najmniej 600 000 skał, które dotarły do górnych warstwach atmosfery Ziemi, prawdopodobnie uderzyło w Wenus po spędzeniu mniej niż 100 000 lat w przestrzeni kosmicznej. Mikroby mogły sobie poradzić w takich warunkach, ale autorzy badania podkreślają, że konieczne są dalsze analizy, aby ich teoria została potwierdzona.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)