Zobacz, kto cię śledzi w sieci

Zobacz, kto cię śledzi w sieci

Zobacz, kto cię śledzi w sieci
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
29.02.2012 13:28, aktualizacja: 29.02.2012 13:48

Collusion, nowy dodatek do Mozilli Firefox, pokaże ci jak na dłoni, jak bardzo jesteś inwigilowany podczas chodzenia po stronach internetowych.

Gary Kovacs, CEO Mozilli, pozwala swojej dziewięcioletniej córce korzystać z internetu przez godzinę dziennie. W tym czasie jej poczynania śledzone są przez co najmniej kilkanaście stron.

W pewnym sensie właśnie tego można się było spodziewać. Śledzenie zachowania w sieci to dziś ogromny business. Przychody przedsiębiorstw zajmujących się tym procederem już teraz wynoszą około 3. miliardów dolarów. A trend ten nie będzie raczej wyhamowywał.

Co nie znaczy, że nie można niczego z tym zrobić. Wczoraj, na konferencji Technology Entertainment and Design, Kovacs zaprezentował wtyczkę do Firefoxa o nazwie Collusion, narzędzie, które w graficzny sposób pokazuje strony, które śledzą twoje działania w sieci.

- _ Prywatność to nie luksus _ – powiedział Kovacs podczas swojej prezentacji. - _ Nie powinna być ceną za korzystanie z internetu. _

Collusion tworzy diagram, składający się z szarych kropek (stron, które odwiedzasz), połączonych z czerwonymi (strony, które sprawdzają pliki cookies by monitorować twoje zachowania w witrynie). Niektóre pliki cookies dzielone są z innymi stronami, co pozwala na analizowanie zachowania użytkowników. A to już są bardzo wartościowe dane dla reklamodawców. Kovacs dąży do tego, by rozpowszechnić Collusion na skalę masową i pozwolić użytkownikom zadecydować, czy chcą dzielić się danymi dotyczącymi śledzenia ich w internecie z naukowcami, którzy dokonywać będą dalszej ich analizy. Jeśli zrozumiemy kto i w jaki sposób nas śledzi, będziemy mogli znaleźć sposoby, by tego uniknąć. - _ Pamięć Internetu jest wieczna _ – mówi Kovacs. - _ Jesteśmy obserwowani. Już czas, byśmy zaczęli obserwować tych po drugiej stronie. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)