Znamy górną granicę wieku człowieka. Dłużej nie pożyjemy – twierdzą naukowcy
Jak długo może żyć człowiek? Postępy medycyny i poprawa warunków życia od dziesięcioleci przesuwają granicę pomiędzy życiem i śmiercią. Jak daleko da się ją przesunąć? Najnowsze badania wskazują, że nie da się przedłużać życia w nieskończoność.
150 lat to górna granica wieku człowieka. Do takich wniosków doszli badacze z singapurskiego koncernu biotechnologicznego Gero, analizujący procesy, które zachodzą wraz z wiekiem w ludzkim organizmie.
Za kluczowy czynnik, który rzutuje na długość życia, została przez badaczy uznana zdolność do regeneracji. Spada ona z wiekiem i u 80-latków jest mniej więcej trzykrotnie mniejsza niż u osoby w wieku 40 lat. Po przekroczeniu 120 roku życia zanika niemal zupełnie.
W praktyce zjawisko to wyraźnie widzimy w przypadku różnych obrażeń, odnoszonych przez starsze osoby np. podczas upadku. Banalny na pozór uraz może stać się poważnym problemem, wyczerpującym organizm i prowadzącym nawet do śmierci.
Jak długo może żyć człowiek?
Jak wynika z przeprowadzonych badań, ostateczny kres możliwości regeneracji organizmu następuje około 150 roku życia (podobne, wcześniejsze badania podawały 138 lat), co w praktyce oznacza górną granicę wieku, jaki przy obecnym stanie wiedzy medycznej mogą osiągnąć ludzie.
- Badania wyjaśniają, dlaczego nawet najskuteczniejsza profilaktyka i skuteczne leczenie chorób związanych z wiekiem mogą jedynie poprawiać średnią, ale nie maksymalną długość życia – komentuje uzyskane wyniki współautor badania, dr Andrei Gudkov z Centrum Onkologii Roswell Park w Buffalo.