Znaleźli sposób na alkoholizm. Pomocna okazała się ketamina
Według wyników badania opublikowanego w American Journal of Psychiatry, osoby z poważnymi problemami alkoholowymi, którym podano wlewy ketaminy wraz z terapią psychologiczną, przestają pić na dłużej niż te, które otrzymały standardowe leczenie alkoholizmu.
Infuzja szeroko stosowanego środka znieczulającego ketaminy może stanowić nową nadzieję w leczeniu milionów ludzi z problemami alkoholowymi. Ryzyko nawrotu w grupie, która otrzymała ketaminę oraz terapię w ciągu sześciu miesięcy było 2,7 razy mniejsze niż u tych, którzy otrzymali placebo i edukację w zakresie zaprzestania picia alkoholu – stwierdzili naukowcy z University of Exeter i Awakn Life Sciences, amerykańskiej firmy biotechnologicznej.
Ketamina jest powszechnie stosowana do uśmierzania bólu i usypiania ludzi podczas operacji chirurgicznych. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za "lek pierwszej potrzeby" w 1985 roku. Może on powodować halucynacje, dysocjację i zmiany w percepcji, dlatego jest w stanie leczyć stany zdrowia psychicznego charakteryzujące się zachowaniem, takim jak uzależnienie.
"W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat nie mieliśmy żadnych nowych metod leczenia alkoholizmu. Odkryliśmy, że kontrolowane, niskie dawki ketaminy w połączeniu z terapią może dać nową nadzieję alkoholikom i uratować życie" – powiedziała Celia Morgan profesor psychofarmakologii na Uniwersytecie w Exeter kierująca badaniami Ketamine for reduction of Alcohol Relapse (KARE).
Morgan stwierdziła, że podejście to stanowi "radykalne odejście od normalnych usług leczenia uzależnień, w szczególności stosowanie leku jako katalizatora terapii psychologicznej". Profesor wskazała, że uczestnicy badania otrzymali trzy infuzje ketaminy w ciągu trzech tygodni z końcową terapią lub sesją edukacyjną w czwartym tygodniu.
"To jest naprawdę obiecujące, że efekty były widoczne sześć miesięcy po dość krótkim czasie trwania leczenia" – powiedziała Morgan, mając nadzieję, że terapia będzie powszechniej stosowana w ciągu trzech do pięciu lat.
Eksperci zastrzegli jednak, że konieczne będzie przeprowadzenie szerszego badania, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z zastosowania ketaminy w leczeniu alkoholizmu. Morgan zdradziła, że jej zespół planuje rozpocząć ostateczną próbę jeszcze w tym roku.