Znalezisko wywołało sensację. Te giganty dawniej zamieszkiwały całą Polskę

Kości mamuta - zdjęcie ilustracyjne
Kości mamuta - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © CC BY-SA 2.0 | Oregon State University
oprac. KMO

26.06.2024 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W maju tego roku, w miejscowości Książnice w Małopolsce, na brzegu Raby, wędkarz natknął się na niecodzienne odkrycie. Znaleziona przez niego olbrzymia kość okazała się szczątkiem dorosłego mamuta, co potwierdziły przeprowadzone badania. Te prehistoryczne zwierzęta żyły w plejstocenie, znanym również jako epoka lodowcowa, i zamieszkiwały tereny całej dzisiejszej Polski.

Odkrycie to wywołało sensację w regionie. Mieszkańcy zastanawiali się, czy kość pochodzi od mamuta, czy może jest to pozostałość po dinozaurze. Wędkarz, który natknął się na ten niezwykły znalezisko, poinformował o tym lokalne władze. Gmina z kolei skontaktowała się z Instytutem Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Mamuty z Polski

Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, w rozmowie z PAP, wyjaśnił: "Kość znaleziona w Książnicach jest kością udową mamuta. Należała do dorosłego osobnika, ponieważ obie nasady kości, górna i dolna, były przyrośnięte do trzonu kości. Kość i osobnik już nie rósł. Nie można wskazać, co było przyczyną śmierci tego zwierzęcia". Kość trafiła do kolekcji Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

W przypadku natrafienia na nietypowe szczątki, jak w tym przypadku, zaleca się skontaktowanie z lokalnym urzędem gminy, policją, Polską Akademią Nauk lub miejscowym muzeum. Jak jednak zauważył Piotr Wojtal, "W ostatnim czasie niestety zgłoszeń jest niewiele. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczątki mamutów są bardzo duże, dlatego od dawna zwracały uwagę ludzi. Przykładem może być kość udowa, która jest zawieszona przy drzwiach katedry na Wawelu. Prawdopodobnie została znaleziona przez mieszkańców średniowiecznego Krakowa na brzegu jednej z rzek w okolicy miasta i przyniesiona na wzgórze wawelskie. Wierzono, że należy do smoka wawelskiego i odstraszy złe moce.

Znane są również stanowiska archeologiczne, na których odkryto szczątki upolowanych mamutów. Jak zauważył naukowiec, najbardziej spektakularnym przykładem jest stanowisko Kraków Spadzista, gdzie łowcy sprzed około 27-29 tys. lat upolowali ponad 113 tych zwierząt. Kolejnym przykładem na południu Polski jest stanowisko Kraków Nowa Huta – tu znaleziono szczątki mamuta zabitego przez paleolitycznych łowców.

Mamuty w plejstocenie zamieszkiwały Eurazję, a więc i teren całej obecnej Polski, oraz Amerykę Północną. Wśród teorii na temat przyczyn ich wyginięcia, najczęściej wymienia się zmiany klimatyczne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)